Studia najczęściej finansują rodzice i to zwykle oni opłacają również koszty związane z zamieszkaniem w innym mieście. Często rozwiązaniem jest wtedy wynajem mieszkania samodzielnie lub z innymi studentami, gdy nie ma możliwości skorzystania z taniego akademika.
Alternatywnym wyborem jest zakupienie mieszkania na własność – gdy, oczywiście, jest to możliwe pod kątem finansowym. Zazwyczaj jest ono potrzebne przez okres 5 lat, a zwykle okazuje się, że koszty związane z wynajmem oraz spłacaniem kredytu często są podobne lub nie wiele niższe. Gdy dodatkowo żak rozpoczynający naukę planuje po studiach pozostać w danym mieście, kupno mieszkania może być przyszłościową decyzją.
Jak jednak wybrać jednak odpowiednie mieszkanie dla studenta? Przede wszystkim pod uwagę trzeba będzie wziąć stan mieszkania – czy ma być ono nowe czy używane, również jego lokalizację oraz metraż, a także okolicę, w tym rozwiązania komunikacyjne czy dostępność sklepów.
Przykładowo, gdy poszukiwane są mieszkania na sprzedaż w Warszawie, w takim przypadku warto zapoznać się z ofertami w pobliżu uczelni albo alternatywnie w innych rejonach miasta, które są z nią dobrze skomunikowane. W stolicy można również zdecydować się na nowe mieszkania w dogodnej lokalizacji – warto jednak zrealizować zakup wcześniej, aby mieszkanie mogło być wykończone i urządzone przed rozpoczęciem roku akademickiego, dlatego warto zarezerwować w tym celu kilka miesięcy.
Największym zainteresowaniem wśród mieszkań dla studentów cieszą się kawalerki, jako że zapewniają wystarczającą przestrzeń dla jednej osoby i są niedrogie. Można również zdecydować się na większe lokum, na przykład z dwoma sypialniami i pomyśleć o wynajmie jednego pokoju – wtedy koszty związane z zakupem będą mogły się zamortyzować. Wówczas najlepiej, aby mieszkanie miało oddzielne pokoje, bez pokojów przechodnich.