Zniżki, zwyżki, promocje, oferty specjalne. Towarzystwa ubezpieczeniowe kuszą nas na każdym kroku, aby to właśnie u nich zakupić polisę na samochód. Jednakże zanim podpiszesz dokumenty i opłacisz składkę w kasie, sprawdź jak możesz dodatkowo obniżyć cenę za OC!
Algorytm wyliczenia składki OC za samochód jest tak skomplikowany i uzależniony od wielu czynników, że często kierowcy czekają na wynik, obstawiając cenę jaką zobaczą. Często później myślą sobie „znowu tak drogo, a przecież nie miałem żadnego wypadku”. Jak tłumaczą same firmy, cena za OC może różnić się u takiego samego kierowcy ze względu na markę samochodu, zabezpieczenia, miejsce garażowania czy też miejsce zamieszkania! Do tego dochodzą zwyżki za wiek, szkody czy inne czynniki, które mogą negatywnie odbijać się na polisie.
Tanio, taniej.. najtaniej!
Jak wiadomo, najlepszym źródłem informacji jest.. Internet. Może być on również źródłem pierwszych.. zniżek samej polisy. Nawet świeżo upieczony kierowca, bez doświadczenia czy stażu może skutecznie obniżyć cenę ubezpieczenia za swój samochód. Jak to zrobić? W prostych krokach!
Pierwszym z nich jest porównanie cen. Nie trzeba jednak dzwonić czy wypełniać formularz na stronie internetowej każdego ubezpieczyciela, a skorzystać z gotowych porównywarek internetowych, np.:np.: na Rankomat. Po wpisaniu odpowiednich informacji, będą widoczne wyniki i ceny polis dostępnych na rynku. Wybór najtańszej jest chyba logicznym posunięciem. Jednak warto dodatkowo zobaczyć, czy przysługują zniżki za opłatę w jednej racie, płatność online czy zapisanie się do newslettera.
Kolejną drogą ucieczki przed wysokimi kosztami jest oferta w pakiecie. Wielu kierowców bowiem chce dokupić dodatkowe zabezpieczenie w postaci autocasco. Część ubezpieczycieli widząc to, udziela ekstra rabat, który może znacząco obniżyć cenę. Ponadto, inne usługi – ubezpieczenie turystyczne, domu, na życie również jest drogą do niższych kosztów.
Czy OC jest tak istotne?
Patrząc na ceny, formalności aż prosi się zadać pytanie – czy OC jest tak potrzebne do poruszania się w ruchu drogowym? Jest. Jest to obowiązkowe ubezpieczenie i przeczytaj jak sprawdzić OC, jej ważność, zakres i jakie grożą kary i sankcje za nieposiadanie ważnej polisy. W krajach należących do wspólnoty europejskiej, ubezpieczenie komunikacyjne jest tak ważne, ponieważ ma zabezpieczyć innych uczestników możliwych kolizji. Brak skutkuje karą finansową (dwukrotność pensji minimalnej obowiązującej w bieżącym roku), koniecznością napraw szkód z własnej kieszeni, a nawet tymczasową utratą dowodu rejestracyjnego.