4 C
Olsztyn
poniedziałek, 18 listopada, 2024

WCIĄGARKI LINOWE I WYCIĄGARKI – CZY NA PEWNO WIESZ CZYM SIĘ RÓŻNIĄ?

Aby przetransportować jakiś ciężki przedmiot na ograniczoną odległość, nie potrzeba zaraz dźwigu. Istnieją wszakże podnośniki, wciągniki, żurawie, platformy. Trudno już sobie wyobrazić współczesny przemysł bez tego typu maszyn. Istnieje cały szereg urządzeń tzw. transportu bliskiego. Należą do nich także wciągarki linowe. A może wyciągarki? Która z nazw jest poprawna?

A wszystko to cięgniki…

Wciągarki to rodzaj cięgników, grupa urządzeń w typie dźwignicy prostej. Służą one do podciągania do góry ewentualnie przeciągania w bok ciężkich obiektów przy pomocy cięgien linowych bądź łańcuchowych z umocowanym na końcu zaczepem. Może on mieć postać haka, kubła lub chwytaka. Zazwyczaj wciągarki linowe napędzane są ręcznie (specjalną dźwignią) albo silnikiem (elektrycznym, spalinowym). Często stanowią element większego urządzenia dźwignicowego jak np. suwnica.

Dzięki nim skraca się proces produkcyjny, zwiększa wydajność, podnosi komfort i bezpieczeństwo pracy. Chętnie wykorzystywane są przez służby ratownicze (GOPR, TOPR), w przemyśle wydobywczym, transportowym, drzewnym, metalowym, a przede wszystkim w budownictwie. Producenci jak np. MSW Motor Technics implementują nowoczesne rozwiązania, jak choćby użycie liny, której konstrukcja zabezpiecza ją przed skręcaniem się.

Wciągarki czy wyciągarki?

Dla odróżnienia urządzeń pracujących w pionie, wciągarki linowe przeciągające ładunek poziomo nazywa się przeciągarkami lub wyciągarkami. Stosowane są głównie w motoryzacji jako wyposażenie samochodów terenowych, lawet holowniczych czy wozów strażackich. Udaje się zwiększyć ich udźwig (nawet o 100%) po zamontowaniu specjalnego zblocza.

Zarówno wciągarki linowe jak i wyciągarki, podobnie jak pozostałe cięgniki, należą do grupy urządzeń transportu bliskiego (UTB). Podlegają zatem różnym formom kontroli Urzędu Dozoru Technicznego. Regulują to odrębne przepisy oraz rozporządzenia. Warto pamiętać, że pełnym dozorem technicznym objęte są wciągarki linowe silnikowe o udźwigu powyżej 1 t tudzież napędzane ręcznie o udźwigu powyżej 2 ton. Co do pozostałych stosuje się tzw. dozór uproszczony.

Więcej informacji na stronie: http://emaks.pl/wyciagarki-linowe-podnosniki-1.html, w tym wciągarki linowe i suwnice MSW MOTOR TECHNICS z opisami.