12 C
Olsztyn
niedziela, 25 września, 2022

Jak urządzić łazienkę dla młodej matki z dzieckiem?

Potrzeby młodych matek są nieco inne niż kobiet, które wychowują starsze dzieci bądź nie posiadają ich w ogóle. Urządzenie łazienki, która dopasowana będzie od ich potrzeb, nie jest łatwym zadaniem. Warto wziąć pod uwagę rozwiązania, które sprawdzą się również wtedy, gdy pociecha nieco podrośnie.

Praktyczne rozwiązania, które ograniczają liczbę obowiązków do wykonania

Młode matki starają się zaoszczędzić jak najwięcej czasu, którego zwykle bardzo im brakuje. Dlatego też warto postawić na praktyczne rozwiązania, dzięki którym ograniczymy liczbę obowiązków do wykonania, a tym samym będziemy mieć nieco więcej czasu dla siebie bądź maluszka. Warto wybrać do łazienki stojak na papier toaletowy, najlepiej taki, w którym będziemy w stanie zmieścić więcej rolek. Dzięki temu dokładamy je tylko raz, bez konieczności każdorazowe przynoszenia ich ze schowka. Doskonałym rozwiązaniem będzie także wieszak łazienkowy, który może (choć nie musi) przybrać formę grzejnika. Na wieszaku możemy powiesić rzeczy, które powinny wyschnąć w jak najkrótszym czasie. Zwykle są to kocyki maluszka bądź ubranka, które za niedługi czas będą nam znowu potrzebne.

Wanna czy prysznic?

Doskonałym rozwiązaniem dla młodych matek z dzieckiem będzie prysznic, pod którym możemy wykąpać się w bardzo krótkim czasie. Jest on o wiele praktyczniejszy niż wanna, do której w dodatku kobiety po porodzie nie zawsze potrafią wejść samodzielnie. Pod prysznicem możemy również wykąpać maluszka, na przykład umieszczając go na specjalnym siedzisku, przeznaczonym głównie do wanienek dziecięcych. Jeśli jednak nie mamy w domu wystarczająco dużo miejsca, aby taką wanienkę postawić, możemy posiłkować się prysznicem. W tym kontekście warto wyposażyć się w słuchawkę prysznicową, za pomocą której możemy delikatnie polewać maluszka. Oczywiście, dobrym rozwiązaniem będzie też deszczownica, która daje o wiele większy komfort kąpieli. Jeśli mamy możliwość, zdecydujmy się na prysznic z brodzikiem – gdy dziecko trochę podrośnie, będzie mogło w nim ciekawie spędzać czas na zabawach w wodzie.

Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu

Mając w domu małe dziecko, musimy przede wszystkim zadbać o jego bezpieczeństwo. W łazience czeka na malucha wiele zagrożeń, bowiem jest to pomieszczenie, w którym na ogół panuje wilgoć, a pozostałości mydlin sprawiają, że na podłodze może zrobić się naprawdę ślisko. Jeśli dodatkowo wyłożyliśmy ją płytkami ceramicznymi, o poślizgnięcie się nietrudno. Dlatego też, szczególnie po kąpieli, warto odpowiednio zabezpieczyć podłogę specjalistycznymi matami antypoślizgowymi. Będą one chroniły nie tylko dziecko, ale również mamę oraz pozostałych członków rodziny. Zadbajmy o to, aby dzieci nie miały dostępu do akcesoriów, które mogą spowodować wylewanie wody na podłogę.

Odpowiedniego zabezpieczenia wymaga chociażby szczotka do WC, która powinna znajdować się w miarę możliwości jak najwyżej. Bardzo ważne jest także umieszczenie środków myjących i chemicznych możliwie wysoko, tak aby dziecko nie miało do nich dostępu. Dobrym rozwiązaniem okazują się półki łazienkowe bądź regały – w przypadku tych drugich produkty potencjalnie niebezpieczne umieszczamy w górnych szufladkach. O kwestie bezpieczeństwa dobrze jest zadbać nawet wtedy, gdy dziecko jest jeszcze stosunkowo małe. Ani się obejrzymy, a zacznie raczkować i spacerować, także po łazience.