10 C
Olsztyn
środa, 28 września, 2022

Na co zwrócić uwagę, kupując rower?

Wraz z nadejściem wiosny zaczyna się sezon rowerowy. Dla wielu osób jest to moment, w którym decydują się na zakup nowego jednośladu. Wybór rowerów na rynku jest oczywiście bardzo szeroki. Warto zatem wiedzieć, na co przy zakupie konkretnego modelu zwrócić szczególną uwagę. Wszystko po to, aby mieć pewność, że wybrało się taki rower, który na pewno spełni indywidualne oczekiwania.

Jakie są dostępne rodzaje rowerów?

Jak wspomniano, na rynku dostępne są różne modele rowerów. Wybór tego konkretnego uzależniony jest przede wszystkim od tego, jakie ma być jego przeznaczenie. Inny bowiem rower sprawdzi się w ruchu miejskim, a inny w trudnych leśnych czy górskich terenach. Podobnie jest w przypadku stylu jazdy. Inny rower warto wybrać do jazdy spokojnej, a inny to bardziej dynamicznej. Wśród popularnych modeli rowerów wymienić można rowery górskie MTB, rowery trekkingowe, rowery miejskie czy rowery elektryczne. Rower górski MTB sprawdzi się w przypadku jazdy w trudnych i wymagających warunkach. Rower trekkingowy polecić można pasjonatom dłuższych wycieczek rowerowych za miastem. Z kolei rower miejski, jak można się domyślić po nazwie, idealnie sprawdzi się w ruchu miejskim. Natomiast rower elektryczny to dobre rozwiązanie dla osób chcących poruszać się na rowerze w mieście, ale nie chcą, aby łączyło się do z dużym wysiłkiem.

Na co zwrócić uwagę, kupując rower?

Rozmiar ramy rowerowej – na co zwrócić uwagę?

Kupując rower, uwagę na pewno zwrócić należy na jego ramę. Jej rozmiar dopasowany musi być do wzrostu rowerzysty. Różni producenci rowerów często nieco inaczej określają rozmiar ramy. Jedni podają informację w centymetrach, inni w calach, a jeszcze inny symbolami od S do XL. Informacja o rozmiarze danej ramy rowerowej najczęściej znajduje się na rurze siodełkowej. Aby dopasować rozmiar ramy do wzrostu, należy dokonać pomiaru długości nogi od strony wewnętrznej i porównać go z tabelą rozmiarów danego producenta roweru, który chce się zakupić.

Dostosuje do siebie rozmiar kół

Bardzo istotny przy wyborze roweru jest także rozmiar kół. W tym przypadku pod uwagę wziąć należy to, po jakiej nawierzchni planuje się najczęściej jeździć. Nie bez znaczenia jest również styl jazdy. Koła 26-calowe cechują się dużą dynamiką, ale mniejszą przyczepnością. Odwrotnie jest w przypadku kół 29-calowych. Jest jeszcze trzecie rozwiązanie, kompromisowe. Mowa tu o kołach 27,5-calowych. Jeśli nie ma się pewności co do tego, jaki rozmiar kół wybrać, można zdecydować się właśnie na to rozwiązanie.

Na co zwrócić uwagę, kupując rower?

Koniecznie sprawdź hamulce

Kolejnym istotnym elementem są hamulce. Dostępne obecnie na rynku rowery wyposażone są w jeden z trzech rodzajów hamulców. Pierwszym są hamulce v-brake. Są to standardowe hamulce szczękowe montowane w wielu modelach rowerów. Działają za pośrednictwem linki, która zaciska szczęki z gumowymi klockami na obręczy koła. Drugi rodzaj hamulców to hamulce tarczowe mechaniczne. Również działają w oparciu o linkę. Różnica polega jednak na tym, że w tym przypadku zamiast szczęk i klocków zamontowana jest tarcza hamulcowa oraz zacisk. Trzeci rodzaj hamulców to hamulce tarczowe hydrauliczne. Działają one w oparciu o płyn hamulcowy. Ten dzięki ciśnieniu wytwarzanemu w układzie zaciska tłoczki na tarczy. Jest to najsolidniejszy rodzaj hamulców. Dlatego, jeśli ktoś chce zakupić rower górski MTB, to powinien być model właśnie z takimi hamulcami.

Jak zatem widać, kupując rower, uwagę zwrócić należy na wiele istotnych elementów. Warto pamiętać o powyższych wskazówkach. Z pewnością będą one pomoce przy wyborze idealnego roweru.