17 lat tradycji, indywidualne podejście do klienta, brak obaw przed eksperymentami – tak w skrócie można opisać nową pizzerię, do której zapraszamy już od najbliższej soboty (30.04).
– Lokale pizzerii San Giovani znajdują się w Warszawie. Skąd pomysł na to, żeby zawitać do Olsztyna?
– Ekspansja spowodowana jest zajęciem już Warszawy. Olsztyn był jednym z potencjalnych pierwszych wyborów, geograficznie nam pasował. O wyborze przeważyło również prywatne zamiłowanie właścicieli sieci do tej lokalizacji.
– Sieć istnieje od 17 lat, skąd wziął się pomysł na tego rodzaju gastronomię? Dlaczego nie kebab lub tradycyjna restauracja?
– Odpowiedź jest krótka, dlatego, że lubię pizzę (śmiech).
– Czy współpracujecie z jakimiś włoskimi mistrzami pizzy? Czy w ogóle można robić dobrą pizzę bez udziału „czynnika” włoskiego?
– Po drodze kilka takich osób przewinęło się przez naszą sieć, jednak nie miały one większego wpływu na nasz rozwój, może miały częściowo na kuchnię. Czynnik włoski jest jednak niezbędny, jeśli pizza ma być dobra. Nawet pizze typowo amerykańskie mają w sobie ten czynnik, choć oczywiście w mniejszym stopniu.
Słowo czynnik w cudzysłowie ma głęboki sens, ponieważ pizza w Polsce nie będzie jeden do jednego identyczna z typową pizzą serwowaną we Włoszech. Są dwie podstawowe różnice. Pierwszą jest ilość składników. Pizza we Włoszech z reguły jest bardzo uboga i nie jest to wadą. Jednak w Polsce, jak i w wielu innych krajach, klienci inaczej patrzą na słowo dodatek. Preferują go w większej ilości niż we Włoszech. Drugą różnicą jest wybór rodzajów pizzy. We Włoszech jest ograniczony do kilku tradycyjnych rodzajów. U nas zaś przyjęło się, że wybór powinien być duży i za standard uchodzą dodatki uznawane we Włoszech, co najmniej za kontrowersyjne. To samo tyczy się sosów. We Włoszech nie uświadczymy, na przykład, sosu czosnkowego.
– Co wyróżnia San Giovani na tle konkurencji? Macie w menu jakąś szczególnie preferowaną przez klientów pizzę?
– To, że nie jesteśmy franczyzą, a więc mamy potencjalnie większą kontrolę nad tym, co serwujemy w lokalach, nad jakością i pochodzeniem używanych produktów oraz kontaktem z klientem. Klienci wybierają najczęściej proste pizze — sam takie preferuję — typu capriciosa czy peperoni. Czasem wprowadzamy też pizze sezonowe, ze specyficznymi dodatkami, na przykład z gruszką. Oferta sezonowa jest jednak mocniej widoczna w pastach, przy nich częściej następuje rotacja potraw.
– Co czeka nas w Olsztynie? Może jakiś regionalny aspekt w postaci pizzy po warmińsku?
– Możliwe, że pojawi się więcej akcentów, na przykład grzybowych.
– I na koniec: dobra pizza to jaka pizza?
– Dla każdego może oznaczać coś innego. Pamiętajmy, że nasze gusta się różnią. Jednak jeśli mielibyśmy znaleźć punkty wspólne, które zawsze powinny wystąpić, to będzie to cienkie ciasto, które pozwala bardziej nacieszyć się smakiem dodatków. Ważna jest również dobrej jakości mozzarella i wysokiej jakości składniki, zwłaszcza wędliny. Oczywiście w Polsce produkuje się smaczne szynki, ale jeśli chcemy spróbować smaku pizzy bez kompromisów i w typowo włoskim stylu to wszelkie użyte do pizzy wędliny powinny pochodzić z Włoch. Naprawdę różnią się one smakiem i będą gwarancją udanego posiłku.
Pizzeria San Giovani
ul. Kołłątaja 19, Olsztyn (Stare Miasto)
Telefon
89 333 50 10
Menu i cennik
www.pizzeriasangiovanni.pl
Godziny otwarcia
Poniedziałek – Niedziela: 12 – 22