12 C
Olsztyn
piątek, 27 maja, 2022

Sezon rowerowy 2022 – czym kierować się przy zakupie roweru?

Spis treści

Wiosna zbliża się wielkimi krokami. Za oknem robi się coraz cieplej, dzień staje się dłuższy. Najwyższa pora, żeby rozpocząć przygotowania do sezonu rowerowego! W sklepach dostępne jest bardzo wiele najróżniejszych modeli dwukołowców. Warto zapoznać się z najważniejszymi informacjami na ich temat oraz wskazówkami, którymi warto się kierować podczas wyboru.

Jaki rower damski wybrać?

Wybierając rower damski należy zwrócić szczególną uwagę na kilka kwestii. Duże znaczenie ma typ roweru. Warto zastanowić się, jakie trasy będą przede wszystkim przemierzane, ponieważ inny rower sprawdzi się podczas jazd na mieście, a inny w bardziej wymagającym terenie. 

Rower powinien być także dopasowany do kobiecej anatomii. Jest to bardzo ważne dla komfortu i bezpieczeństwa jazdy. Rowery dla kobiet posiadają obniżoną ramę. Modele przeznaczone do sportowej i bardziej wymagającej jazdy, zwykle są bardziej zabudowane. 

Warto pamiętać także o tym, że rowery damskie mają mniejsze rozmiary. Ponadto posiadają one inne siodełka, niż rowery męskie. Z uwagi na to, że panie mają szerszy rozstaw kości kulszowych siodełka powinny być tak wyprofilowane, żeby nawet długa jazda była wygodna. Rower dla kobiet powinien także posiadać węższą kierownicę. 

Do najpopularniejszych modeli rowerów damskich dostępnych na rynku należą m.in. rowery crossowe, które świetnie sprawdzają się podczas jazdy po szosie, a także po polnych drogach. Podczas jazdy po mieście mogą się za to sprawdzić rowery elektryczne. Umożliwiają one sprawne i wygodne przemieszczanie się z miejsca do miejsca. Warto przejrzeć ranking rowerów elektrycznych. Oczywiście nie można pominąć rowerów górskich, które świetnie sprawdzą się także na bardziej wymagających terenach. 

Jakie rowery męskie wybrać?

Wybierając rower męski także należy wziąć pod uwagę przeznaczenie. Najlepsze modele mają ramę aluminiową, która jest o wiele lżejsza niż ramy stalowe. Duże znaczenie mają także hamulce tarczowe oraz odpowiednia ilość przerzutek. 

Dokonując zakupów warto przede wszystkim zwrócić uwagę na rowery crossowe. Są one niezwykle uniwersalne i sprawdzą się na terenach mniej i bardziej wymagających. Modele męskie różnią się od damskich przede wszystkim ramą, a także wagą i gabarytami. 

Warto kierować się zalecaniami producenta, aby idealnie dopasować model roweru do swoich potrzeb i możliwości. Zastanawiając się jaki rower do 3000 zł, warto skorzystać z dostępnych porównywarek cenowych. 

Jaki rower wybrać dla dziecka?

Najtrudniejszą kwestią jest wybór odpowiedniego roweru dla dziecka. Zważywszy na wiek, można natrafić na wiele możliwości. Rower dla 4 latka bardzo różni się od modeli przeznaczonych dla 10 latków. 

Przygodę z rowerem warto rozpocząć od modeli biegowych, które nie posiadają pedałów. Maluchy mogą uczyć się na nich utrzymywania równowagi, a także poprawiają kondycję ruchową. Z czasem, kiedy dziecko będzie sobie dobrze radziło z rowerkiem biegowym, można postawić na rowerek z pedałami. Możliwości jest naprawdę wiele. 

Przede wszystkim, warto postawić na solidne i wytrzymałe rowery, które starczą dziecku na trochę dłużej niż jeden sezon. Nie bez znaczenia jest także ich wygląd – dzieci zwracają bardzo duża uwagę na kolory ramy. 

Na rynku dostępne jest bardzo wiele modeli rowerów damskich, męskich oraz dziecięcych. Z pewnością każdy znajdzie idealne rozwiązanie dla siebie. Warto zapoznać się z propozycjami czołowych producentów i podjąć świadomą i przemyślaną decyzję. 

reklama
×