15 C
Olsztyn
piątek, 12 kwietnia, 2024

“Podążamy za trendami i chcemy być przed innymi. PSS Społem dba o ekologię”

Przed sklepami sieci PSS Społem stanęły Ekomaty, które dostarczyła firma MAG Dystrybucja. Prezes Sieci Stanisław Sztachelski wyjaśnia decyzję: – Razem z klientami dbamy w ten sposób o ekologię.

Czy PSS Społem podąża za najnowszymi trendami w kwestii ekologii?

– Staramy się, czego dowodem może być nasza współpraca z Urzędem Miasta i firmą MAG Dystrybucja. W ubiegłym roku podpisaliśmy trójstronną umowę, na mocy której przed naszymi dwoma sklepami – Malwą i Kaliną – stanęły Ekomaty, do których można było wrzucać puszki i butelki PET. Powiem szczerze, że nie spodziewaliśmy się takiego odzewu wśród klientów, bo przez sześć miesięcy do obu urządzeń trafiło prawie 225 tys. puszek i butelek, za które klienci otrzymywali pieniądze w postaci rabatu na zakupy.

Podpisana umowa wygasła jednak z końcem roku, więc szybko podpisaliśmy nową, a naszym partnerem znów została firma MAG Dystrybucja.

W tej chwili ekomaty stoją przed sklepami na Zatorzu i Nagórkach. Nie chciałby Pan postawić ich pod każdym sklepem PSS Społem?

– Oczywiście, że chciałbym. Trzeba jednak pamiętać, że nie są to nasze urządzenia, a rozwiązanie nie jest tanie, bo taki Ekomat kosztuje około 150 tys. złotych. Urządzenia są własnością MAG Dystrybucja, my udostępniamy jedynie powierzchnię, wspierając przy tym ekologię i umożliwiając klientom uzyskanie dodatkowego rabatu na zakupy. MAG Dystrybucja sygnalizuje, że pojawią się nowe Ekomaty i jeśli nadarzy się taka okazja, to będę zabiegał, żeby stanęły przy naszych sklepach.

Mówił Pan, że rozwiązanie cieszy się sporym zainteresowaniem.

– Tak, zdarzały się nawet tacy klienci, którzy przynosili opakowania całymi workami. W pewnym momencie musieliśmy nawet regulować ten ruch ceną, którą oferowaliśmy za puszki i butelki. Obecnie, w zależności od rodzaju opakowania, klient może liczyć na rabat od 1 do 15 groszy za puszkę lub butelkę.

A czy za tym nie poszły specjalne promocje dla klientów PSS Społem?

– Część naszych produktów na półkach jest opatrzona specjalną informacją, że jeśli klient kupi określony rodzaj piwa czy napoju, to może potem uzyskać rabat za zwrot opakowania, w którym je nabył. Okazuje się, że to rozwiązanie doskonale działa.

Korzyści dla klienta idą więc w parze ze wsparciem ekologii. Na razie w wymiarze lokalnym.

– Ustawiając Ekomaty, chcemy nie tylko wspierać ekologię, ale rozpoczęliśmy w ten sposób przyzwyczajanie klientów do takich rozwiązań, bo przygotowywana jest ustawa, która wkrótce narzuci na sprzedawcach napojów w puszkach i butelkach takie działania. My, poprzez ustawienie Ekomatów, chcemy zatem przygotowywać do tego naszą sieć i klientów. Nie uciekniemy od tego, więc lepiej przygotować się do tego wcześniej niż później stanąć przed dylematem: co robić?

Wybraliście do współpracy największego w regionie dostawcę napojów i alkoholu – MAG Dystrybucję. Pracujecie z zatem z najlepszymi?

– To od wielu lat jeden z naszych głównych dostawców napojów, soków i piwa. To firma innowacyjna, bo inni dystrybutorzy nie proponują takich rozwiązań, a MAG Dystrybucja, podążając za nowymi trendami, nie waha się ich wprowadzać. Jesteśmy zadowoleni z tej współpracy.

A prywatnie jak Pan dba o ekologię?

– Sortuję odpady i staram się robić zakupy tam, gdzie stoi Ekomat, żeby oddać opakowania. Chcę w ten sposób dawać przykład innym.

Prezes Sieci PSS Społem Stanisław Sztachelski

Zobacz również: Kolejne dwa Ekomaty w Olsztynie! Nowe zasady korzystania