9 C
Olsztyn
poniedziałek, 26 września, 2022

Blacha miedziana – jak dobrać i gdzie kupić? – Olsztyn

Blacha miedziana to bardzo popularny materiał, wykorzystywany m.in. na potrzeby pokrycia dachu. Wyróżnia się on nie tylko wysoką trwałością, ale i bardzo estetycznym wyglądem. W dodatku miedź nie wymaga skomplikowanych zabiegów konserwacyjnych, a mimo to może ona przetrwać nawet do 300 lat! Jak to możliwe? Na wszystkie pytania odpowiedzą eksperci z firmy MetZink, którzy specjalizują się w produktach takich jak blacha miedziana w Olsztynie!

Co wyróżnia blachę miedzianą dobrej jakości?

Blacha miedziana na wymiar to produkt, który dzięki procesowi utleniania nie wymaga konserwacji. Dobrej jakości blacha miedziana powinna jednak zostać fabrycznie zabezpieczona przed korozją. Jest to tzw. blacha oksydowana, która przybiera kolor brązowy lub matowoszary (po ocynowaniu). Można ona również zostać wstępnie pokryta patyną w kolorze jasnozielonym. Niezależnie od koloru wytworzona fabrycznie patyna posiada takie same właściwości, co patyna powstała w sposób naturalny. Dlaczego jest ona taka ważna? To właśnie patyna odpowiada za trwałość blachy miedzianej oraz przedłuża długość jej życia. Niezwykle ważnym aspektem dobrego jakościowo produktu, stanowi również jego wygląd. Dobrej jakości blacha powinna wyglądać estetycznie. Naturalnym jest jednak to, że na przestrzeni lat zmienia ona swoje kolory. Stosowana na potrzeby budownictwa blacha miedziana powinna wyróżniać się również dużą plastycznością. Nie powinna ona także sprawiać problemów w formowaniu. Dzięki temu znakomicie sprawdzi się w skomplikowanych konstrukcjach dachowych.

Blacha miedziana – producent MetZink

Blachy miedziane od MetZink to produkt wysokiej jakości, którego trwałość mierzy się w setkach lat. Jak bowiem zapowiada sam producent – trwałość tego produktu przekracza 300 lat. Jej masa pokrycia przy grubości 0,57 mm osiąga nieco ponad 5 kg/m2, co sprawia, że jest to niezwykle solidny produkt. Wyróżnia się on także metodą łączenia blach, który może przebiegać na kilka sposobów. Łączenie może zostać wykonane tradycyjnie, czyli przy użyciu rąbka stojącego lub leżącego oraz ewentualnie poprzez lutowanie, które zaleca się przeprowadzać w temp. 650 do 800 °C. Jest to również produkt, który wyróżnia się znakomitą odpornością na zmienne warunki atmosferyczne, temperatury oraz promieniowanie UV. Jak zaznacza producent – blacha od MetZink Olsztyn charakteryzuje się także bardzo wysoką plastycznością – montowana zarówno na zimno, jak i na gorąco.

Rodzaje blachy miedzianej

Wykorzystanie miedzi w budownictwie jest bardzo powszechne, stąd też wzięła się duża różnorodność dostępnych produktów. Jeżeli jednak chodzi o blachę miedzianą wykorzystywaną w pokryciach dachowych – jest ona dostępna w kilku odmianach. Blachę miedzianą na dach można znaleźć w arkuszu oraz w rolce.

Blacha miedziana w arkuszu

To produkt, który ma postać płaskiej i nieformowanej taśmy miedzianej. Do jego największych zalet należy m.in. możliwość wycinania i formowania z tej blachy różnych kształtów. Duże arkusze (np. o rozmiarze 100×200 cm) bez problemu można dostosować do indywidualnych potrzeb danego budynku. Ich największą zaletą jest więc możliwość jej kształtowania. Ponadto zastosowanie arkuszy blachy eliminuje nadmiar pracy, jaką trzeba byłoby włożyć w przycinanie materiału. Niestety jednak z drugiej strony posiadają one ograniczoną długość, co uniemożliwia na wysokich dachach układanie ciągłych pasów. Nie ulega jednak wątpliwościom, że łączona blacha miedziana arkusz wyglądają niezwykle estetycznie i podnoszą walory wizualne dachu. Mogą jednak sprzyjać one powstawaniu nieszczelności, których zabezpieczenie wpływa na większe koszty położenia dachu.

Blacha miedziana w rolce

Zamiennie określana również jako blacha w taśmie to ciekawa alternatywa dla blachy miedzianej w arkuszu. Blacha miedziana w rolce ma identyczne właściwości, co ta dostępna w arkuszu. W przeciwieństwie do niej jednak jest ona bardziej kompaktowa i łatwiejsza w przechowywaniu. Często są one również stosowane w przeróbkach dekarskich. Decydując się na zakup tego produktu, klienci zyskują również możliwość przewinięcia materiału na mniejsze taśmy.

Rozmiar i grubości blachy miedzianej

Blacha miedziana Olsztyn dostępna w ofercie firmy MetZink jest dostępna w wielu rozmiarach oraz grubościach. Produkt w formie arkusza może posiadać grubość od 0,5 mm do 1 mm oraz może zostać przycięty do dowolnie wybranych przez klienta wymiarów. Grubość blachy miedziana w rolce jest taka sama – może ona wynosić od 0,5 mm do 1 mm. Zwinięta w taśmy może posiadać od 200 mm do 1500 mm szerokości.

Jaka blacha miedziana jest najlepsza?

Zdaniem ekspertów z firmy MetZink, znanego producenta blachy miedzianej w Olsztynie zwykle na pokrycia dachowe przeznacza się blachy miedzianej o grubości 0,6 mm, co w zupełności wystarczy na stworzenie solidnego pokrycia. Oznacza to więc, że każdy z rodzajów miedzianej blachy jest dobrym wyborem. Równie ważnym elementem, który wpływa na trwałość blachy, jest sposób jej montażu. Blacha miedziana powinna zostać umieszczona na sztywnym poszyciu, które uprzednio należy wyłożyć matą lub folią separacyjną – tak, aby żadne środki impregnujące, którymi zabezpieczono drewno, nie weszły z miedzią w reakcję chemiczną. Niezmiernie ważne jest również to, by w trakcie montażu blachy nie stosować narzędzi wykonanych z materiału, który może reagować z tym metalem.

Ile kosztuje blacha miedziana?

Koszty zakupu blachy miedzianej są zmienne. Ne ceną tą wpływają czynniki takie jak: aktualna cena miedzi na giełdzie surowców oraz kursy walut – Euro, Dolara oraz polskiej złotówki. Ponadto na cenę tą wpływa również wielkość zamówienia. Finalna cena produktu zależy bowiem od tego, w jakich ilościach oraz jakich rozmiarów i grubości klient zamówi blachę. Dlatego też w celu ustalenia dokładnego kosztu zakupu blachy miedzianej, warto skontaktować się bezpośrednio z jej producentem. W wycenie całego przedsięwzięcia pomogą Państwu m.in. pracownicy MetZink w Olsztynie.

Ile waży blacha miedziana?

Waga blachy miedzianej uzależniona jest od rozmiarów produktu – wielkości oraz grubości. Im będzie ona większa, tym również stanie się ona cięższa. Najczęściej zamawiana blacha posiada wymiary 1000 x 2000 mm. Produkt o tych wymiarach i grubości 0,50 mm waży 8,9 kg. W przypadku blachy o grubości 0,60 mm, parametr ten wzrośnie do 10,68 kg. Można więc przyjąć, że wraz ze wzrostem grubości blachy o każde kolejne 0,05 mm, waga produktu o wymiarach 1000×2000 mm wzrośnie o 0,89 kg.

Gdzie kupić blachę miedzianą?

Najlepiej szukać jej bezpośrednio u producenta. Atrakcyjna cenowo blacha miedziana Olsztyn dostępna jest m.in. w ofercie firmy MetZink oraz na oficjalnej stronie sklepu internetowego World–Metal.pl.

reklama
×