fbpx
-3 C
Olsztyn
środa, 1 grudnia, 2021

Co musisz wiedzieć o futures zanim zaczniesz inwestować?

Uważaj na niewystarczający depozyt zabezpieczający.

Są istnieją kwestie, które warto zgłębić i błędy, których można uniknąć spekulując z wykorzystaniem popularnych kontraktów terminowych. Oczywiście, że tak. Z naszym poradnikiem dowiesz się wszystkiego, co musisz zrobić zanim otworzysz pierwszą pozycję na futuresach.

Zanim otworzysz pierwszą pozycję z wykorzystaniem kontraktów terminowych, upewnij się że znasz praktyczną stronę funkcjonowania mechanizmu depozytu zabezpieczającego i codziennych rozliczeń. 

Jeden z podstawowych błędów popełnianych przez początkujących inwestorów jest tak zwane przelewarowanie. W praktyce oznacza to otwarcie zbyt dużej pozycji w stosunku do wartości Twojego konta. Wielu początkujących traderów wykonując swoje pierwsze podejścia do kontraktów terminowych na GPW, popełnia dokładnie ten sam błąd i bagatelizuje możliwość pojawienia się czarnego scenariusza dla przeprowadzonej transakcji. 

Sprawdź datę wygaśnięcia kontraktu przed otwarciem pozycji

Kontrakty terminowe futures na ten sam instrument bazowy mogą być notowane w kilku seriach charakteryzujących się następującymi po sobie datami wygaśnięcia. 

Futuresy na indeksy i akcje są najczęściej notowane w czterech różnych seriach, które wygasają:

  1. w marcu,
  2. w czerwcu,
  3. we wrześniu,
  4. w grudniu.

Dokładna data wygaśnięcia to za każdym razem trzeci piątek miesiąca. Jeśli w takim terminie nie ma sesji giełdowej, wówczas wygaśnięcie odbywa się na sesji w ostatnim dniu handlowym, po którym przychodzi trzeci piątek.

Czytaj też:  Nowoczesny narożnik z funkcją spania.

Wygaśnięcie kontraktu to nic innego jak rozliczenie kontraktu, w efekcie czego dochodzi do zamknięcia wszystkich pozycji po cenie z chwili zakończenia sesji w momencie wygaśnięcia. Jeśli przegapisz ten moment,  twoja transakcja zostanie z automatu zamknięta w dniu rozliczenia kontraktu. Kontrolowanie terminów wygasania futuresów jest bardzo ważne, jeśli masz w planach utrzymywać wybrane pozycje dłużej niż intradayowo. 

Nie pomyl serii swojego kontraktu

Kolejna kwestia, o której należy pamiętać, związana jest między innymi z seriami wygasania kontraktów. Najlepiej sprawdź na stronie wpisując symbol wybranego kontraktu.

Można się wtedy spodziewać, że wyskoczy mnóstwo różnych sugestii kontraktów zarówno na ten sam instrument bazowy o odmiennych seriach, jak i na inne instrumenty. W takim przypadku często dochodzi do pomyłek i otwarcia transakcji na innym instrumencie niż wybrany. Z reguły wynika to po prostu z nieuwagi, rzadziej z niewiedzy tradera.

Rozumiejąc oznaczenia kontraktów terminowych i kilkukrotnie sprawdzając co robisz przed złożeniem zlecenia, ograniczasz do minimum ryzyko popełnienia otwarcia niewłaściwej transakcji. 

Zobacz również: