W dniach 27-29 października w Bank Żywności w Olsztynie będzie gościć młodzież z olsztyńskich szkół podczas obchodów Światowego Dnia Żywności z EIT Food w duchu zero waste.
Światowy Dzień Żywności przypada na 16 października, ale w tym roku Bank Żywności wydłużył jego obchody. Przez dwa tygodnie października w zaprzyjaźnionych szkołach z województwa oraz przy wsparciu organizacji partnerskich, które na co dzień ratują z nami żywność przed zmarnowaniem, olsztyńska organizacja przeprowadziła kilkanaście akcji edukacyjnych. Ich zwieńczeniem będzie nadchodzące wydarzenie organizowane Kuźni Społecznej – obchody Światowego Dnia Żywności w duchu zero waste. Bank Żywności w Olsztynie pokaże w praktyce, jak żyć we współczesnym świecie, kierując się zasadami zrównoważonego rozwoju.
W trakcie obchodów ŚDŻ nie zabraknie warsztatów kulinarnych, podczas których uczniowie dowiedzą się, jak przygotować kotlety z… chleba, pudding bułki oraz jak zagospodarować resztki jedzenia z lodówki, wypiekając przepyszne grzanki i zapiekanki.
Ci, którzy lubią warzywa, dowiedzą się, jak wykonać z nich wegańskie burgery, a miłośnicy słodkości przekonają się, że można samemu przygotować zdrowe słodycze i przetwory, np. Rafaello z kaszy jaglanej, markizy owocowe czy bezglutenowe ciasteczka amarantuski bez pieczenia.
Na uczestników spotkania czeka także przestrzeń warsztatowo-edukacyjna „Ekologiczne ogrodnictwo miejskie – Mikrowarzywa”. Są to rośliny znajdujące się w fazie pomiędzy siewką, a babyleaf’em, które zaskakują smakiem, barwą i teksturą. To będzie doskonała okazja do tego, żeby przekonać się, że niewielkie warzywa zawierają nawet 60 razy więcej witamin niż ich „dorosły” odpowiednik. Ale nie będzie to nudny wykład! Chętni zasadzą swoje mikrowarzywa podczas warsztatów i zabiorą sadzonki do domu.
– Bank Żywności w Olsztynie przygotuje także stoisko edukacyjne, przy którym dzieci i młodzież dowiedzą się, że nie warto wychodzić do sklepu bez listy zakupów, bo kupując pod wpływem impulsu, kupujemy więcej niż potrzebujemy – mówi Jolanta Markiewicz, kierowniczka działu promocji Banku Żywności w Olsztynie. – Zwrócimy też uwagę na rozumienie oznaczeń daty ważności, bo planowanie zakupów i racjonalne gospodarowanie żywnością, pozwala zminimalizować zjawisko kupowania „na zapas” a co za tym idzie – marnowania produktów. Nauczymy też, jak prawidłowo przechowywać produkty spożywcze, żeby dłużej zachowały świeżość i nie psuły się.
PROGRAM WYDARZENIA
- Czym lodówka bogata – Grzanki i zapiekanki (warsztat kulinarny)
Warsztat poprowadzi Maciej Maciejewski – kucharz, specjalista kuchni ZERO WASTE, miłośnik eko-produktów i lokalnych dostawców, a także… znawca i miłośnik włoskich smaków! W swojej kuchni stawia na naturalne produkty, łącząc je w niecodzienne smaki. Swoją pracę wykonuje z pasją i wierzy, że podana na talerzu pozwoli zdobyć serca największych smakoszy.
- Kotlety i ciasta z chleba i bułki (warsztat kulinarny)
Warsztat poprowadzi Anna Kiela – absolwentka Technikum Gastronomicznego w Olsztynie, która doświadczenie i smaki kuchni poznawała poza granicami kraju, specjalistka kuchni japońskiej, propagatorka zdrowego odżywiania zamykanego w pudełka.
- Warzywa nieidealne idą na Wege burgery w myśl idei „zero waste” – (pokaz i warsztat)
Pokazy poprowadzą Jolanta Urbanek i Izabela Sędacka, nauczycielki zawodu z technologii sporządzania potraw z Zespołu Szkół Gastronomiczno- Spożywczych w Olsztynie.
- Jak przygotować zdrowe słodycze i przetwory? – (pokaz i warsztat)
Pokazy poprowadzą nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół Gastronomiczno-Spożywczych w Olsztynie. Uczniowie nauczą się, jak w łatwy i przyjemny sposób przygotowywać zdrowe słodkie przekąski bez piecznia.
- Warsztat ogrodniczy
Uczestnicy wysłuchają krótkiego wykładu o ogrodnictwie miejskim i dowiedzą się, dlaczego warto (i jak) uprawiać w mieście na przykładzie Mikrowarzyw.
Dodatkowe szczegóły na stronie EIT FOOD
„Annual Food Agenda to projekt komunikacyjny wspierany przez EIT Food. EIT Food to wiodąca w Europie inicjatywa w zakresie innowacji w branży spożywczej, której celem jest uczynienie systemu żywnościowego bardziej zrównoważonym, zdrowym i godnym zaufania. Inicjatywa składa się z konsorcjum kluczowych graczy branżowych, startupów, ośrodków badawczych i uniwersytetów z całej Europy. Jest to jedna z ośmiu wspólnot innowacji ustanowionych przez Europejski Instytut Innowacji i Technologii (EIT), niezależny organ UE powołany w 2008 r. w celu stymulowania innowacji i przedsiębiorczości w całej Europie”.