Sanepid w Olsztynie zagrożony? Policja pilnuje punktu szczepień

4
Wyślij przez

Po niedawnym incydencie w Zamościu, gdzie podpalono punkt szczepień, olsztyńscy policjanci zajęli się prewencją w tym temacie. W nocy, pod punktami szczepień, stoją radiowozy.

Do dwóch aktów terroru doszło w nocy, z niedzieli na poniedziałek w punktach szczepień w Zamościu. To były podpalenia. Policjanci szukają sprawcy. Minister Zdrowia wyznaczył 10 tys. złotych nagrody za pomoc w schwytaniu podpalacza. Więcej o sprawie pisaliśmy tutaj: Akt terroru? Doszło do podpaleniu punktu szczepień.

Kto ma rację ws. koronawirusa?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Olsztyńska policja nie pozostaje bezczynna w obliczu tego zdarzenia. Pod punktami szczepień ustawiono radiowozy:

– W odpowiedzi na Pana pytanie informuję, że policjanci w trakcie codziennej służby przeprowadzają kontrole punktów szczepień. Funkcjonariusze czuwają nad bezpieczeństwem cały czas, zarówno w godzinach ich otwarcia, jak i po zakończeniu pracy. Szczególnym nadzorem został objęty mobilny punkt szczepień. Wszystko po to, aby w razie niepokojącego zdarzenia podjąć szybką interwencję. Policjanci będą reagować w każdym przypadku złamania prawa – poinformował oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie, sierż. szt. Andrzej Jurkun

Wyślij przez

Niewielka liczba zakażeń w warmińsko-mazurskim

1
Wyślij przez

Mamy 91 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem z województw: śląskiego (12), małopolskiego (11), lubelskiego (9), mazowieckiego (9), dolnośląskiego (8), pomorskiego (8), łódzkiego (5), podkarpackiego (5), świętokrzyskiego (5), wielkopolskiego (4), kujawsko-pomorskiego (3), podlaskiego (3), warmińsko-mazurskiego (3), zachodniopomorskiego (2), lubuskiego (1), opolskiego (0).

3 zakażenia to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

Z powodu COVID-19 nie zmarła żadna osoba. Żadna osoba nie zmarła też z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami.

Liczba zakażonych koronawirusem 2 883 120/75 261 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

Źródło: MZ

Wyślij przez

Nowe zakażenia w regionie

0
Wyślij przez

Mamy 153 nowe i potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem z województw: małopolskiego (23), lubelskiego (20), śląskiego (19), mazowieckiego (16), pomorskiego (14), podkarpackiego (8), dolnośląskiego (7), podlaskiego (6), wielkopolskiego (6), warmińsko-mazurskiego (5), zachodniopomorskiego (5), kujawsko-pomorskiego (4), łódzkiego (4), lubuskiego (3), świętokrzyskiego (2), opolskiego (1).

10 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

Z powodu COVID-19 nie zmarła żadna osoba, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły 2 osoby.

Liczba zakażonych koronawirusem 2 882 786/ 75 259 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

Źródło: MZ

Wyślij przez

Nowe zakażenia z warmińsko-mazurskiego

0
Wyślij przez

Mamy 138 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem z województw: małopolskiego (20), śląskiego (20), mazowieckiego (18), pomorskiego (13), lubelskiego (10), wielkopolskiego (9), warmińsko-mazurskiego (7), dolnośląskiego (6), podkarpackiego (6), zachodniopomorskiego (6), podlaskiego (5), lubuskiego (4), kujawsko-pomorskiego (3), łódzkiego (3), opolskiego (1), świętokrzyskiego (1).

6 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

Z powodu COVID-19 zmarła 1 osoba, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły 2 osoby. Liczba zakażonych koronawirusem 2 882 465/75 252 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

Źródło: MZ

Wyślij przez

Olsztyn Green Festival tylko dla zaszczepionych. Niektórzy artyści nie zgadzają się na selekcjonowanie

22
Wyślij przez

Coraz więcej wydarzeń kulturalnych odżywa. Wracają koncerty, festiwale czy pokazy. Większość z nich, wymaga jednak bycia zaszczepionym. Część artystów odmawia wzięcia udziału w takich wydarzeniach.

Czy tylko osoby zaszczepione powinny brać udział w festiwalach i koncertach?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Olsztyn Green Festival tylko dla osób zaszczepionych

Szczepienia przyniosły nam rozluźnienie obostrzeń. Wraz z nimi powracają stopniowo wydarzenia kulturalne, takie jak koncerty czy festiwale. Nie zabraknie również najbardziej charakterystycznego wydarzenia muzycznego w Olsztynie, Olsztyn Green Festival: Olsztyn Green Festival tylko dla zaszczepionych.

Zdziwienie mogła wywołać decyzja organizatorów o ograniczeniu wydarzenia, wyłącznie dla osób zaszczepionych:

– Apelujemy, gdyż jest jeszcze czas – zaszczepcie się i dołączcie do nas na festiwalu. Dodatkowo Urząd Miasta Olsztyna dokłada wszelkich starań, aby zorganizować festiwalowy punkt szczepień jednodawkową szczepionką Johnson&Johnson w jeden z najbliższych weekendów lipca, żeby każdy chętny zdążył przed festiwalem. Jak tylko temat zostanie dograny, niezwłocznie poinformujemy Was o tym – informowali organizatorzy.

Artyści nie godzą się na selekcjonowanie publiczności

Decyzja ta wywołała falę kontrowersji. Pojawiają się głosy o „segregacji sanitarnej”. Niektórzy artyści, tacy jak zespół Molesta, zdecydowali się nie brać udziału w wydarzeniach, które są przeznaczone wyłącznie dla osób zaszczepionych:

– Ucinając wszelkie spekulacje, chcemy poinformować, że nie wystąpimy na Fest Festivalu, 13 sierpnia w Chorzowie. W momencie podpisania umowy, 23 marca 2021 r. nie było przesłanek, że organizatorzy koncertów będą musieli selekcjonować publiczność. Zespół Molesta Ewenement nie zgadza się z takimi ograniczeniami, ponieważ jest to sprzeczne z ich przekonaniami. Zdajemy sobie sprawę, że wprowadzone przez Follow The Step ograniczenia nie są widzimiesie Agencji, ale wynikają z rozporządzeń rządowych. Rozumiemy też, że sytuacja branży koncertowej po ponad roku trwania pandemii jest bardzo trudna, ale warunek zaszczepienia w przypadku uczestnictwa w koncercie będący jednocześnie warunkiem „sine qua non” jest nie do zaakceptowania przez członków zespołu Molesta Ewenement. Nie zgadzamy się na występ dla publiczności, która ma być selekcjonowana – czytamy we wpisie na fanpage’u zespołu.

Prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz, wypowiedział się w temacie szczepień przed Olsztyn Green Festivalem:

– Ważna informacja dla potencjalnych uczestników festiwalu Olsztyn Green Festiwal i …dla wszystkich innych chętnych! Pozostały już tylko dwa terminy na szczepienie jednodawkowymi szczepionkami firmy Johnson & Johnson: 24 lipca (sobota) w godzinach 8:00-13:00 oraz od 14:00-19:00, a także 27 lipca (wtorek) w godzinach 14:00-19:00. Zaszczep się – zrób to dla siebie i innych!

Elo!Ucinając wszelkie spekulacje, chcemy poinformować, że nie wystąpimy na Fest Festivalu, 13 sierpnia w Chorzowie.W…

Posted by Molesta Ewenement on Wednesday, July 21, 2021
Wyślij przez

Nowe statystyki zakażeń z Warmii i Mazur

0
Wyślij przez

Mamy 106 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem z województw: małopolskiego (20), dolnośląskiego (11), mazowieckiego (11); śląskiego (11), łódzkiego (6), warmińsko-mazurskiego (6), opolskiego (5); lubelskiego (4), lubuskiego (4), podkarpackiego (4), podlaskiego (4), pomorskiego (4), świętokrzyskiego (4), zachodniopomorskiego (4), wielkopolskiego (3), kujawsko-pomorskiego (1).

4 zakażenia to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

Z powodu COVID-19 zmarła 1 osoba, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 6. Liczba zakażonych koronawirusem 2 882 327/75 249 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

Źródło: MZ

Wyślij przez

„Co druga osoba w Galerii Warmińskiej bez maseczki”. Klienci obawiają się o swoje zdrowie

36
Wyślij przez

Jak twierdzi nasza czytelniczka, mimo tego, że jest zaszczepiona i sama nosi maseczkę, to widząc innych klientów galerii, boi się udać w to miejsce na zakupy. „Nikt tu nie pilnuje bezpieczeństwa i przestrzegania zasad” – mówi kobieta. Władze galerii odpowiadają.

Czy nosisz maseczkę w sklepach i galeriach?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Skontaktowała się z nami mieszkanka Olsztyna, która jest zaniepokojona sytuacją jaka ma mieć miejsce w Galerii Warmińskiej:

– Proszę państwa! To co zobaczyłam wczoraj w centrum handlowym, przechodzi ludzkie pojęcie. Pandemia, ludzie masowo umierają, a co druga osoba w Galerii Warmińskiej bez maseczki. Nikt nie pilnuje tu bezpieczeństwa i przestrzegania zasad. W obawie o zdrowie swoje i bliskich, pomimo że jestem zaszczepiona i nosze maseczkę, boje się udać na zakupy, bo inni ludzie nie stosują się do wytycznych – pisze czytelniczka.

Z opisu olsztynianki, sytuacja wydaje się bardzo poważna. Na załączonych zdjęciach wyraźnie widać, że wielu klientów nie stosuje się do reżimu sanitarnego, który wymaga noszenia maseczki w budynkach.

Zapytaliśmy kierownictwo galerii o komentarz w tej sprawie. Poniżej prezentujemy pełne oświadczenie władz obiektu:

– Przede wszystkim chcielibyśmy zaznaczyć, że bezpieczeństwo klientów oraz pracowników traktujemy priorytetowo. Dlatego też, wykonujemy szereg czynności, które mają na celu zminimalizować ryzyko zakażenia koronawirusem m.in.:

 • przeszkolone służby cały czas monitorują teren centrum i upominają klientów, którzy nie stosują się do zaleceń rządu czy aktualnych obostrzeń;
 • umieściliśmy dozowniki z płynem do dezynfekcji na wszystkich wejściach do centrum i toalet;
 • utrzymujemy wzmożoną dezynfekcję;
 • część pracowników personelu sprzątającego została przydzielona wyłącznie do działań związanych z dezynfekowaniem często dotykanych miejsc: poręczy, uchwytów, wind, bankomatów czy blatów;
 • regularnie ozonujemy toalety;
 • oznakowaliśmy podłogi w centrum, żeby łatwiej było Wam zachować wymagane dystanse;
 • przygotowaliśmy szereg komunikatów, które ułatwią zapamiętanie nowych obostrzeń.
 • Maseczki ochronne są dostępne w wielu sklepach na terenie centrum.
 • Wprowadziliśmy udogodnienie dla klientów w postaci aplikacji sAPPort, która umożliwia klientom korzystanie z szeregu darmowych udogodnień podczas zakupów. Klienci, którzy zapomną maseczki, logując się do aplikacji otrzymają maseczkę jednorazową za darmo.
  Wszystkie nasze działania dotyczące minimalizowania ryzyka zakażenia się koronawirusem w naszym centrum zostały docenione przyznaniem nam międzynarodowego certyfikatu bezpieczeństwa COVID-19 Compliant. Po jego przyznaniu poinformowaliśmy o tym społeczność miasta, by zwiększyć wśród osób nas odwiedzających poczucie bezpieczeństwa.
  Wymienione działania mają na celu ochronę zdrowia naszych klientów. Natomiast nie mamy mocy prawnej do zastosowania radykalnych rozwiązań w postaci braku obsłużenia lub wyproszenia klientów nie stosujących się do panujących zasad, możemy jedynie zwrócić uwagę co też czynimy.

  Zarząd i Dyrekcja Galerii Warmińskiej w pełni stosuje się do zaleceń i respektuje wszystkie obecne
  rozporządzenia – czytamy w oświadczeniu przesłanym przez władze galerii.
Wyślij przez

Apel wojewody warmińsko-mazurskiego do mieszkańców ws. koronawirusa

0
Wyślij przez

W środę (21.07) na specjalnej konferencji poświęconej wariantowi Delta COVID-19, wojewoda warmińsko-mazurski, Artur Chojecki, apelował do mieszkańców o szczepienie się. Mówił o przystępności i dostępności, która towarzyszy szczepieniom.

Na konferencji prasowej przed olsztyńską siedzibą sanepidu, wypowiadali się Główny Inspektor Sanitarny Krzysztof Saczka, prof. Andrzej Zieliński, epidemiolog z Państwowego Zakładu Higieny oraz wojewoda warmińsko-mazurski, Artur Chojecki.

– Ja chciałbym się zwrócić z apelem do mieszkańców naszego regionu, o odpowiedzialność za siebie nawzajem, za swoich najbliższych, za otoczenie i o bardziej efektywne, bardziej zdyscyplinowane zaszczepienie się przeciwko koronawirusowi. W tej chwili, w naszym województwie, dokonanych zostało ponad milion sto tysięcy szczepień, z tego ponad pięćset tysięcy mieszkańców naszego regionu, jest już zaszczepionych drugą dawką – mówi Artur Chojecki.

Jak przyznał wojewoda, dotychczasowe osiągnięcia w kwestii szczepień, to wciąż za mało.

– Dzisiaj, pan minister Kraska, mówił o tym, że ta odporność przy wariancie Delta wymaga około 85 do 90 proc. zaszczepienia w naszej populacji. Musimy do tego podjąć dodatkowy wysiłek, aby tych, którzy jeszcze się wahają, którzy jeszcze mają wątpliwości albo Ci, którym zwyczajnie się nie chce w tym czasie zaszczepić, dlatego chce powiedzieć, że teraz jest najlepszy, aby się zaszczepić. Mamy do tego odpowiedni potencjał, w naszym województwie. Dwieście trzynaście takich punktów populacyjnych do szczepienia. Mamy dwadzieścia cztery masowe punkty szczepień, mamy czternaście punktów mobilnych, takich, które mogą dotrzeć w każde miejsce, gdzie jest takie zapotrzebowanie. Mamy punkt drive-thru, we wschodniej części naszego województwa – w Ełku i w Giżycku – mamy także takie punkty jak ten za Państwem, który widzicie, punkt mobilny, do którego w zasadzie każdy, z ulicy, może przyjść i zaszczepić się szczepionką jednodawkową.

Wojewoda Artur Chojecki zwrócił uwagę, że teraz, jest najlepszy czas na to, by się zaszczepić. Chodzi o przygotowanie się na jesień:

– Apeluję zatem o to, aby wykorzystać ten czas, kiedy i aura sprzyja i tych zakażeń nie mamy jeszcze tak dużo, aby teraz podjąć ten wysiłek, aby jesienią być bezpiecznym. Żebyśmy jako mieszkańcy województwa warmińsko-mazurskiego byli bezpieczni – powiedział na konferencji wojewoda warmińsko-mazurski, Artur Chojecki.

Wyślij przez

Dyrektor sanepidu ujawnił ile dokładnie osób zmarło przez koronawirusa na Warmii i Mazurach

5
Wyślij przez

W środę w Olsztynie odbyła się konferencja prasowa na temat danych dotyczących sytuacji epidemiologicznej w Polsce. Wypowiedział się tam m.in. Główny Inspektor Sanitarny Janusz Dzisko.

Konferencja prasowa dotyczyła obecnej sytuacji epidemiologicznej w Polsce, a także przypuszczeń na temat czwartej fali zakażeń. Wziął w niej udział Główny Inspektor Sanitarny Krzysztof Saczka, epidemiolog z Państwowego Zakładu Higieny prof. Andrzej Zieliński, wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki oraz Wojewódzki Inspektor Sanitarny Janusz Dzisko. Więcej informacji na temat konferencji znajduje się tutaj: Szef GIS w Olsztynie: mutacja Delta sięga obecnie 45-46 proc. wszystkich zakażeń w Polsce.

Jak wygląda sytuacja epidemiologiczna Warmii i Mazur?

O obecnej sytuacji naszego województwa wypowiedział się Wojewódzki Inspektor Sanitarny Janusz Dzisko. Zaznaczył jednak, że mówi o tym jako mieszkaniec tego regionu, a nie inspektor.

– Chcę krótko powiedzieć o tym, co się u nas dzieje. Może nawet nie jako Wojewódzki Inspektor Sanitarny, ale po prostu mieszkaniec województwa. Śledzimy tę epidemię od marca (2020 roku). Wtedy pojawiły się pierwsze przypadki. Dzisiaj statystyki wyglądają w następujący sposób: mamy 120 tysięcy potwierdzonych zakażeń i niestety 3065 zgonów ludzi, którzy odeszli od nas wskutek działania koronawirusa. Do dzisiaj pamiętam takie dni i miesiące, kiedy liczba dodatnich wyników była dramatyczna. My w szczycie tej ostatniej fali podawaliśmy wyniki i to było 1200-1300 potwierdzonych zakażeń na dobę. Mało tego, w niektórych miesiącach mieliśmy po 500-600 zgonów – przyznał Janusz Dzisko.

Szczepienia ochroną przed czarnym scenariuszem

Inspektor wspomniał o poprzednich statystykach, aby wystosować prośbę do mieszkańców przypominając im, że rezygnacja ze szczepień może doprowadzić do tak dramatycznej sytuacji, w jakiej znaleźliśmy się w trakcie trzeciej fali wirusa.

– Ten czarny scenariusz może się powtórzyć, ale wszystko w tej chwili zależy od nas. W tym czarnym scenariuszu przekształcaliśmy oddziały i całe szpitale na covidowe. W szczycie fali epidemicznej liczba zajętych łóżek sięgała ok. tysiąca. W szczytowym okresie pod respiratorami leżało 200 osób – przypomniał inspektor.

Janusz Dzisko zachęca do zdecydowania się na szczepienie. Istnieją teraz punkty mobilne, w których mamy możliwość przyjęcia jednodawkowej szczepionki. Inspektor nazwał takie obiekty „kontenerami”.

– Tylko od nas zależy czy nie powtórzy się to jesienią. Wydawać by się mogło, że metoda jest dosyć prosta, a przede wszystkim skuteczna – należy zawitać do takiego kontenera i spróbować się zaszczepić. Przy wariancie delta odporność populacyjna powinna sięgać 90%. Nasze województwo na początku było zieloną wyspą, a w lutym okazało się, że wskaźniki są dramatyczne. To było pierwsze województwo, które musiało zostać zamknięte. Wydaje mi się, że nie chcemy wrócić do tej sytuacji. Jeśli więc mogę poprosić o uratowanie mieszkańców tego województwa przed tą trudną sytuacją, to bardzo bym Państwa o to prosił – zakończył Janusz Dzisko.

Wyślij przez

Nowe statystyki zakażeń z Warmii i Mazur

0
Wyślij przez

Mamy 122 nowe i potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem z województw: mazowieckiego (17), lubelskiego (13), małopolskiego (12), śląskiego (10), dolnośląskiego (9), łódzkiego (8), wielkopolskiego (8), świętokrzyskiego (6), lubuskiego (5), podkarpackiego (5), warmińsko-mazurskiego (5), zachodniopomorskiego (5), kujawsko-pomorskiego (4), pomorskiego (4), podlaskiego (3), opolskiego (1).

7 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

Z powodu COVID-19 zmarły 2 osoby, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły 4 osoby. Liczba zakażonych koronawirusem 2 882 066/75 241 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

Źródło: MZ

Wyślij przez