Poinformuj nas: alarm@tko.pl

reklama
2 C
Olsztyn
niedziela, 19 stycznia, 2020

Poinformuj nas: alarm@tko.pl

reklama

sierpień, 2019

25SIE20:0021:30XLI Olsztyńskie Koncerty OrganoweOlsztyn, Katedra Św Jakuba

Więcej

Szczegóły wydarzenia

Zapraszamy na kolejną odsłonę popularnego cyklu koncertów muzyki organowej. Muzyki oryginalnej, niezwykle uduchowionej i szczęśliwie wolnej od komercyjnego nalotu.

Podczas XLI Olsztyńskich Koncertów Organowych im. Feliksa Nowowiejskiego gotyckie mury olsztyńskiej katedry ponownie zabrzmią arcydziełami dawnych mistrzów. Potęga brzmienia największego z instrumentów – nie tylko rozmiarem, ale również duchem, mocą i paletą barw – oraz klasa zaproszonych gości zapewnią niepowtarzalną atmosferę i przeżycia niespotykane nigdzie indziej.

Prawdziwa gratka dla miłośników muzyki. Niekoniecznie klasycznej. Po prostu: dobrej.

PROGRAM XLI OLSZTYŃSKICH KONCERTÓW ORGANOWYCH👇👇👇

👉 7 lipca (ND), godz. 20:00
Inauguracja XLI Olsztyńskich Koncertów Organowych. Występ Ireneusza Wyrwy na organach, poświęcony twórczości Feliksa Nowowiejskiego – światowej sławy kompozytora z Warmii, autora m.in. dziewięciu symfonii organowych, patrona Koncertów.

Ireneusz Wyrwa ukończył z wyróżnieniem studia w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie organów prof. Juliana Gembalskiego. Uczestniczył w szeregu mistrzowskich kursów interpretacji muzyki organowej, które prowadzili m.in.: Marie-Claire Alain, Guy Bovet, Lorenzo Ghielmi, Martin Haselböck, André Isoir, Ton Koopman, Jon Laukvik, Ludger Lohmann, Herbert Wulf, Jean-Claude Zehnder oraz Wolfgang Zerer.
Jest laureatem dwóch ogólnopolskich konkursów organowych: we Wrocławiu (I nagroda, 1994) oraz w Rumi (II nagroda, 1996). W roku 2000 zdobył II nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Organowym im. Feliksa Nowowiejskiego w Poznaniu.
Jako solista i kameralista prowadzi ożywioną działalność koncertową w kraju i za granicą, występuje z towarzyszeniem renomowanych orkiestr symfonicznych, a jego dorobek artystyczny uzupełniają produkcje płytowe oraz nagrania archiwalne dla Polskiego Radia i Telewizji Polskiej.
W latach 1999-2013 był pracownikiem naukowo-dydaktycznym Instytutu Muzykologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, a od 2013 roku jest profesorem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Zasiada w jury konkursów organowych, jest zapraszany z wykładami gościnnymi i referatami, publikuje teksty naukowe i popularnonaukowe, prowadzi seminaria i kursy wykonawcze, a także działa jako organizator życia muzycznego oraz rzeczoznawca w zakresie historycznego i współczesnego budownictwa organowego.

🎵 Program koncertu:
Feliks Nowowiejski
– Pochód do katedry. Marsz uroczysty op. 8 nr 3
Felix Mendelssohn Bartholdy
– Preludium i fuga G-dur op. 37 nr 2
Feliks Nowowiejski
– Méditation
Felix Mendelssohn Bartholdy
– Preludium d-moll MWV W2 (1820)
– Andante D-dur MWV W6 (1823)
– Preludium i fuga c-moll op. 37 nr 1
Feliks Nowowiejski
– Preludium Adoremus op. 31 nr 2
– Finale. Improvvisazione z IX Symfonii organowej f-moll op. 45 nr 9

👉 14 lipca (ND), godz. 20:00
Ensemble del Passato (Anna Budzyńska – sopran, Henryk Kasperczak – lutnia, teorba, Maciej Kończak – gitara barokowa) i Adam Tański na organach w koncercie poświęconym Stanisławowi Moniuszce w dwusetną rocznicę urodzin kompozytora.

Ensemble del Passato to zespół założony w 2017 roku, który skupia swoją działalność na kameralnej muzyce dawnej, od renesansu, przez barok do utworów klasycznych. Utworzony został przez wokalistkę Annę Budzyńską oraz lutnistów – Henryka Kasperczaka i Macieja Kończaka. W trakcie koncertów używają oni różnych instrumentów strunowych – lutni renesansowych i barokowych, teorby niemieckiej i włoskiej, gitar – renesansowej, barokowej lub romantycznej, a także chitarrone. Daje to duże możliwości nie tylko dla najwierniejszego odtworzenia brzmienia odpowiedniego dla czasu powstania wykonywanych utworów, ale także wprowadza dużą różnorodność, ciekawą dla publiczności. Repertuar zespołu jest bardzo szeroki. Zawiera utwory polskie, włoskie, niemieckie, angielskie i francuskie, zarówno sakralne, jak i świeckie.

🎵 Program koncertu:
Johann Sebastian Bach
– Preludium i fuga a-moll, BWV 543
Stanisław Moniuszko
– Pieśń wieczorna
– Skowronek
– Marzenie
– Cyganie
Adam Tański
– Improwizacja na tematy moniuszkowskie
Stanisław Moniuszko
– Dumka
– Grajek
– Groźna dziewczyna
– Prządka
– Prząśniczka
Charles-Marie Widor
– Allegro vivace, I część z V symfonii organowej, op. 42

👉 21 lipca (ND), godz. 20:00
Powiew wielkiego muzycznego świata w olsztyńskiej katedrze. Wolfgang Seifen to tytularny organista Kaiser-Wilhelm-Gedächtniskirche w Berlinie i od 2000 roku profesor improwizacji i gry liturgicznej na Uniwersytecie Artystycznym (UDK) w stolicy Niemiec. Prawdziwy mistrz improwizacji, profesor, dyrygent i kompozytor wystąpi w wyjątkowym koncercie organowym:

🎵 Program koncertu:
– Fantasie und Fuge
– Adagio espressivo
– Tryptique Symphonique über ein Thema von F. Nowowiejski
* Allegro von fuoco
* Scherzo
* Finale

👉 28 lipca (ND), godz. 20:00
Joanna Marciniak (organy) i Kuba Marciniak (saksofon) to rodzeństwo młodych i utalentowanych muzyków z Poznania. W swojej muzyce łączą świat muzyki klasycznej z jazzem. Duet wykonuje własne kompozycje oraz polskie pieśni w autorskich aranżacjach, które nie dają się zamknąć w granicach jednego gatunku. Liryczna melodyka okraszona jest niekiedy współczesną harmonią i improwizacją. Jest to połączenie czegoś, co wszyscy znamy, z czymś nowym i zaskakującym. Na koncercie zabrzmią również utwory organowe.

🎵 Program koncertu
Kuba Marciniak (opr.)
– Nie opuszczaj nas (sł. ks. K. Antoniewicz, mel. Rudkowski)
– Składamy ci, Ojcze (sł. ks. S. Ziemiański, mel. A. Vitalino)
Johann Sebastian Bach
– Fantazja g-moll BWV 542
Kuba Marciniak
– Laulu
– Semisane
Felix Mendelssohn Bartholdy
– III Sonata Organowa A-dur op. 65
Stanisław Moniuszko (opr. K. Marciniak)
– Złota rybka
Kuba Marciniak (opr.)
– Światłości wieczna, Jezu mój (sł. i mel. ks. S. Ziemiański)
– Kiedy razem się schodzimy (sł. s. M. Imelda, mel. ks. I Pawlak)

👉 4 sierpnia (ND), godz. 20:00
Nowy dyrektor artystyczny Festiwalu, Jarosław Tarnawski z Poznania na organach i Andrzej Kulka na trąbce w koncercie poświęconym Petrowi Ebenowi w 90. rocznicę urodzin kompozytora.

Jarosław Tarnawski jest absolwentem wyższych uczelni muzycznych w Poznaniu (prof. Elżbieta Karolak), Katowicach (prof. Julian Gembalski), Lubece (prof. Arvid Gast) oraz Detmold (prof. Martin Sander) – studia solistyczne Konzertexamen. Obecnie pracuje na stanowisku adiunkta w klasie organów Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu.

Jest laureatem licznych nagród na konkursach organowych, m.in. na Międzynarodowym Konkursie im. Feliksa Nowowiejskiego w Poznaniu, Międzynarodowym Konkursie Organowym w Brnie, Międzynarodowym Konkursie Organowym “Westfalen-Lippe” w Bochum, Międzynarodowym Konkursie Organowym im. Kurta Bosslera w Heidelbergu, Międzynarodowym Konkursie Organowym “Schramberger Eberhard Friedrich Walcker Preis 2012”. Jako wykonawca gościł na najważniejszych festiwalach organowych w Polsce (Kamień Pomorski, Leżajsk, Olsztyn, Pasłęk, Kazimierz) oraz poza jej granicami.

Był stypendystą Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (dwukrotnie), jak również niemieckiej fundacji Possehl-Stiftung. W roku 2015 został wyróżniony przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Jego wychowankowie – studenci klasy organów Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego mają na swoim koncie liczne nagrody na konkursach organowych, zarówno krajowych, jak i międzynarodowych.

Andrzej Kulka to trębacz – solista, kameralista, pedagog. W roku 2004 ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu w klasie prof. R. Grynia, a studia podyplomowe z gry na trąbce barokowej w klasie prof. Johana Plietza w 2007 roku. Andrzej chcąc rozwijać swoje umiejętności w zakresie wykonawstwa muzycznego i pedagogiki uczestniczył w wielu kursach mistrzowskich, prowadzonych przez wybitnych pedagogów, takich jak: prof. Markus Würsch (Szwajcaria), prof. James Thompson (USA), prof. Johann Plietzsch (Niemcy), prof. Igor Cecocho, prof. Gabriele Cassone (Włochy), prof. Gabor Boldoczki (Węgry), prof. Manfred Bockschweiger (Niemcy), prof. Jan Broda (Czechy), prof. Adomas Kontautas (Litwa), prof. Aki Valimaki (Finlandia). Od stycznia 2007 roku jest zatrudniony na stanowisku pierwszego trębacza w Teatrze Muzycznym w Poznaniu. Prowadzi również klasę młodych trębaczy w Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej w Poznaniu. Dzięki odpowiedniemu podejściu pedagogicznemu i nowatorskim metodom, Jego uczniowie odnoszą sukcesy na ogólnopolskich konkursach.

Andrzej prowadzi ożywioną działalność koncertową. Brał udział jako solista i kameralista w wielu festiwalach muzycznych, m. in w: Festiwalu Muzycznym w Grossräschen, Pałuckiej Wiośnie Muzycznej, Muzycznym Lecie w Otwockim Pałacu, czy Festiwalu Organowym Św. Anny w Warszawie. Występował w wielu prestiżowych miejscach prezentując muzykę polską i światową, jak choćby wiele zabytkowych zamków i pałaców w kraju, a także Parlament Europejski, czy Sejm Rzeczpospolitej Polskiej. Andrzej nie stroni od ciekawych projektów i dalekich podróży. Dwukrotnie odbył trzytygodniowe tournée koncertowe po największych miastach w Chinach. Brał również udział w koncercie z okazji Kanonizacji Jana Pawła II ze światowej sławy tenorem Placido Domingo. W kwietniu 2016 roku zagrał uroczysty koncert z Teatrem Muzycznym w Poznaniu na Enea Stadionie, podczas którego wykonany został musical „Jesus Christ Superstar” dla ponad 35 tysięcy widzów. Jego wielkie zamiłowanie do muzyki w dużym stopniu zainicjowało powstanie zespołu MasterBrass.

🎵 Program koncertu
Johann Sebastian Bach – Kunst der Fuge:
– Contrapunctus I
– Contrapunctus II
Petr Eben – Okna:
– I. Modre Okno (Niebieskie Okno)
Johann Sebastian Bach – Kunst der Fuge:
– Contrapunctus III
– Contrapunctus IV
Petr Eben – Okna:
– II. Zelene Okno (Zielone Okno)
Johann Sebastian Bach – Kunst der Fuge:
– Contrapunctus XI
Petr Eben – Okna:
– III. Cervene Okno (Czerwone Okno)
Johann Sebastian Bach – Kunst der Fuge:
– Fuga a 3 soggetti (Contrapunctus XIV)
Petr Eben – Okna:
– IV. Zlate Okno (Złote Okno)

👉 11 SIERPNIA (ND), GODZ. 20:00
Dariusz Bąkowski-Kois ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Krakowie. Jest laureatem krajowych i międzynarodowych konkursów organowych. Koncertuje na całym świecie, a na co dzień jest kierownikiem Katedry Organów swej alma mater.

🎵 Program koncertu:
José de Torres y Martínez Bravo
– Fuga
– Partido de 2º tono
– Batalla de 5° tono
Carl Philipp Emanuel Bach
– Sonata F-dur H 84, Wq 70 nr 3
– Allegro
– Largo
– Allegretto
– Fuga C-dur B-A-C-H H 394
Ferenc Liszt
– Ave Maria (wg Jacoba Arcadelta)
– Ich hatte viel Bekümmernis (wg kantaty BWV 21)
Sigfrid Karg-Elert
– Improwizacja chorałowa Herzliebster Jesu, was hast du verbrochen op. 65 nr 17
Max Reger
– Wariacje i fuga God save the King

👉 15 sierpnia (CZ), godz. 20:00
KONCERT DEBIUTÓW
Jakub Kapała jest studentem Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie organów prof. dr. hab. Dariusza Bąkowskiego-Kois. W 2015 ukończył z wyróżnieniem Diecezjalne Studium Organistowskie w Tarnowie, a w 2017 – Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną II stopnia im. I. J. Paderewskiego w Tarnowie w kl. organów mgr. Wiesława Kaczora (dyplom z wyróżnieniem).
Odnosił liczne sukcesy w ramach konkursach organowych; do jego najważniejszych osiągnięć zalicza się m. in zajęcie I miejsca na VI Ogólnopolskim Konkursie Organowym im. Bronisława Rutkowskiego (Kraków 2017), czy II miejsca na VI Akademickim Konkursie Organowym Romuald Sroczyński in memoriam (Poznań 2018). Jego dokonania artystyczne zostały nagrodzone stypendiami, m. in. przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2016, 2017) oraz
Prezydenta Miasta Tarnowa (2017, 2018). W latach 2007-2017 śpiewał w Chłopięcym Chórze Katedralnym Pueri Cantores Tarnovienses, z którym występował w Polsce i wielu krajach Europy (m. in. Włochy, Szwecja, Macedonia), a także współpracował jako akompaniator. Uczestniczył w licznych kursach mistrzowskich, które prowadzili światowej sławy organiści, jak Olivier Penin, Tobias Horn, Sven-Ingvart Mikkelsen, Francisco Scarcella, Thomas Lennartz,
Ignace Michiels, Jos van der Kooy, Ines Maidre, Berhnard Haas, Jan Lehtola.

🎵 Program koncertu:
Felix Mendelssohn Bartholdy
– Preludium i fuga c-moll op. 37 nr 1
Robert Schumann
– Etuida kanoniczna h-moll (Nicht zu schnell) op. 56 nr 5
Josef Gabriel Rheinberger
– Sonata organowa A-dur op. 188 nr 18
– I Phantasie
– II Capriccio
– III Idylle
– IV Finale
Max Reger
– Kanzonetta a-moll op. 47 nr 3
Gerard Bunk
– Allelujah op. 54 nr 8

👉 18 SIERPNIA (ND), GODZ. 20:00
Po znakomitym występie podczas ubiegłorocznej odsłony OKO, oczekiwany przez melomanów Felix Ketterer z parterskiego Offenburga wraca na kolejny recital organowy w olsztyńskiej katedrze.

🎵 Program koncertu
Dietrich Buxtehude
– Praeludium in D, BuxWV 139
Johann Gottfried Walther
– Concerto del Signor Vivaldi, h-moll
– Allegro
– Adagio
– Allegro
Johann Sebastian Bach
– Präludium und Fuge in D-Dur, BWV 532
– Präludium
– Fuga
– Choral „An Wasserflüssen Babylon”, BWV 653
Felix Ketterer
– Improvisation über „Ave maris stella“

👉 25 sierpnia (ND), godz. 20:00
Koncert Finałowy XLI Olsztyńskich Koncertów Organowych. Wystąpią: Adam Kowalski – organy, Izabela Buchowska – wiolonczela.

Adam Kowalski grę na organach rozpoczął w wieku 9 lat. Jako 10-latek był już organistą Kościoła Garnizonowego w Nowym Dworze Mazowieckim, od 15 roku życia pełnił obowiązki drugiego organisty bazyliki św. Krzyża w Warszawie. Obowiązki organisty Archikatedry Warszawskiej św. Jana przyjął, mając 21 lat.
Uczęszczał do PSM II st. im. Józefa Elsnera w Warszawie, do klasy organów dra Romana Szlaużysa, oraz klasy improwizacji organowej Mariana Sawy. Jako uczeń szkoły muzycznej został laureatem II nagrody na Ogólnopolskim Konkursie Uczniów Szkół Muzycznych we Wrocławiu.
Naukę kontynuował na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, w klasie organów prof. Józefa Serafina. Był stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Dongsan Research Foundation. W 2008 roku zdobył I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Organowym w Moskwie. W 2014 roku otrzymał wyróżnienie od Centrum Edukacji Artystycznej jako pianista.
Główną dziedziną artystyczną, w której doskonali swoje umiejętności, jest improwizacja. Zdobywał doświadczenie w tym zakresie pod okiem Mariana Sawy, Szabolcsa Esztenyi’ego oraz Tomasza Adama Nowaka. Naukę improwizacji kontynuował także w ramach studiów podyplomowych w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi w klasie dr. hab. Krzysztofa Urbanika.
Jest organistą bazyliki Nawiedzenia NMP w Świętej Lipce oraz przewodniczącym Komisji ds. inwentaryzacji organów Archidiecezji Warmińskiej. Jest wykładowcą Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi.

Izabela Buchnowska
Urodziła się 21 września 1980 r. w Olsztynie. W 1991 r. rozpoczęła naukę gry na wiolonczeli w Państwowej Szkole Muzycznej w Olsztynie. Jest absolwentką Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu, gdzie studiowała pod kierunkiem prof. Stanisława Pokorskiego. Ukończyła również studia podyplomowe w Musikhochschule Lübeck (Niemcy) w klasie prof. Ulfa Tischbrika oraz studia profesjonalne w Mannes College of Music (Nowy Jork, USA) w klasie światowej sławy wiolonczelistki, prezydent „Violoncello Society” w Nowym Jorku, prof. Barbary Stein-Mallow. Ostatni semestr studiów w Nowym Jorku spędziła jako gościnna artystka w słynnej Julliard School. Swoje umiejętności doskonaliła na wielu kursach mistrzowskich współpracując z takimi wybitnymi osobowościami jak: Kazimierz Michalik, Lynn Harrel, Ulf Tischbirek, Andrzej Bauer, Edna Michell, Baruch Amon, Tomasz Strahl, czy Roman Jabłoński. Występowała podczas licznych festiwali muzycznych, m.in. na słynnym Schleswig Holstein Festiwal w Niemczech i Chopin and Friends Festival w Nowym Jorku. Często dokonuje prawykonań utworów młodych polskich kompozytorów, z których wiele jest jej dedykowanych. Jako solistka i kameralistka koncertuje w Europie i USA.
Często koncertuje gościnnie w Olsztynie, m.in. podczas Olsztyńskich Koncertów Organowych.

🎵 Program koncertu:
Dietrich Buxtehude
– Ciaconna e-moll BuxWV 160
Johann Sebastian Bach
– Preludium i fuga C – dur BWV 545
Adam Kowalski
– Partita (Improwizacja)
– Fantazja chorałowa (Improwizacja)
Louis James Alfred Lefébure-Wély
– Marsz

Organizacja XLI Olsztyńskich Koncertów Organowych:
Parafia św. Jakuba w Olsztynie
MOK Olsztyn

Kierownictwo artystyczne: Jarosław Tarnawski

Data

(Niedziela) 20:00 - 21:30

Miejsce

Olsztyn, Katedra Św Jakuba

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

X