Poinformuj nas: alarm@tko.pl

reklama
2 C
Olsztyn
wtorek, 18 lutego, 2020

Poinformuj nas: alarm@tko.pl

reklama

wrzesień, 2019

19WRZ18:0020:00Wernisaż: Elwira Iwaszczyszyn "Czas wytchnienia"BWA Olsztyn, Al. Marszałka J. Piłsudskiego 38

Więcej

Szczegóły wydarzenia

BWA Galeria Sztuki w Olsztynie serdecznie zaprasza na wernisaż wystawy „Czas wytchnienia” autorstwa Elwiry Iwaszczyszyn, który odbędzie się 19 września (czwartek) o godz. 18:00 w siedzibie galerii – Piłsudskiego 38, Olsztynie.

Myślę, że tytuł tej wystawy wyjaśnia wszystko. Tak, bo gdy po latach obejrzymy się za siebie, widzimy długą, krętą i wyboistą drogę. I powoli zaczynamy tęsknić do czasu wytchnienia właśnie… A gdy już się zjawia taki czas, łapiemy głęboki oddech i… i wracamy z radością do swoich pasji.

Elwiry pasją, ale i zawodem, było projektowanie wnętrz i ogrodów, było malarstwo i był rysunek oraz fotografia. Artystka nigdy jednak nie poruszała się w swojej sztuce na koturnach. I dobrze, bo nietrudno wtedy o potknięcie się czy upadek nawet! Zresztą… od czasu do czasu się potyka, ale tylko dlatego, że chodzi zwykle z głową w chmurach.

Joanna Wilengowska powiedziała kiedyś o twórczości Elwiry: „…to sztuka nie agresywna, nie koląca w oczy, nie rozdrapująca ran i nie bulwersująca. Być może każdy z „wynalazków” Elwiry (antygrawitacja, muzyka bezdźwięczna, napowietrzenie, ubudynkowienie itd…) już gdzieś zaistniał i być może dawno wymościł sobie wygodne gniazdko w historii sztuki, ale przecież nie odkrywczość jest siłą tego malarstwa, a kombinacja składników”.

Twórczość Elwiry Iwaszczyszyn to pewnego rodzaju azyl, w którym wielu z nas znajdzie radość i wytchnienie, uśmiech i spokój, o co w tych coraz dziwniejszych czasach nie jest łatwo… / Mateusz Iwaszczyszyn

Elwira Iwaszczyszyn urodziła się i mieszka w Olsztynie. Studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku. Dyplom uzyskała w 1981 r. Zajmuje się malarstwem sztalugowym, rysunkiem, fotografią. Przez lata zajmowała się również projektowaniem wnętrz i ogrodów. Ma szereg realizacji w tych dziedzinach. Projektowała okładki płyt, plakaty olsztyńskich kabaretów i Olsztyńskich Spotkań Zamkowych – Śpiewajmy Poezję. Swoje prace z zakresu malarstwa, rysunku i fotografii, prezentowała na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce i Europie (Francja, Niemcy, Włochy, Szwecja, Ukraina). Jest inicjatorką i realizatorką zdarzeń artystycznych „Baby Warmińskie” i „Dziady Pruskie”. Przez kilkanaście lat organizowała i aranżowała coroczną wystawę dzieł sztuki artystów środowiska olsztyńskiego, towarzyszącą imprezie muzyczno-kabaretowej „Dżeztiwal” w Stodole Kultury w Dobrym Mieście. Jej prace znajdują się w zbiorach państwowych i prywatnych w kraju i za granicą. W 2010 r. otrzymała nagrodę Prezydenta Olsztyna za całokształt pracy w dziedzinie plastyki. W 2015 r. otrzymała odznakę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

Patronat medialny: TVP3 Olsztyn, Telewizja Olsztyn, Telewizja Kopernik, Radio Olsztyn, Radio UWM FM, Wyborcza.pl Olsztyn, Gazeta Wyborcza, Co Jest Grane24, Olsztyn24, MADE IN Warmia & Mazury, Kulturaisztuka.pl, Artinfo.pl, Eswiatowid

Data

(Czwartek) 18:00 - 20:00

Miejsce

BWA Olsztyn

Al. Marszałka J. Piłsudskiego 38

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

X