Poinformuj nas: alarm@tko.pl

reklama
10 C
Olsztyn
poniedziałek, 17 lutego, 2020

Poinformuj nas: alarm@tko.pl

reklama

styczeń, 2020

25STY17:0019:00Paweł Piotr Reszka - spotkanie autorskie+czytanieTeatr Jaracza Olsztyn, ul. 1 Maja 4

Więcej

Szczegóły wydarzenia

Najbliższe spotkanie z reportażem w „Jaraczu” już 25 stycznia. Bohaterem wieczoru będzie Paweł P. Reszka autor „Płuczek. Poszukiwaczy żydowskiego złota”.

Paweł Piotr Reszka, reporter „Dużego Formatu”, były wieloletni dziennikarz lubelskiej „Gazety Wyborczej”, laureat Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki za książkę „Diabeł i tabliczka czekolady” (2016), trzykrotnie nominowany do Nagrody Grand Press w kategorii reportaż prasowy. Absolwent historii na Uniwersytecie im. Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz podyplomowych studiów dziennikarskich na Uniwersytecie Warszawskim. W listopadzie 2019 r. ukazała się jego najnowsza książka „Płuczki. Poszukiwacze żydowskiego złota”.

„Płuczki. Poszukiwacze żydowskiego złota”

To nie były incydenty ale proceder, który, niemal na masową skalę, trwał przez lata. Na terenie byłych obozów zagłady w Sobiborze i Bełżcu, w mogiłach setek tysięcy ofiar mieszkańcy pobliskich wsi i przyjezdni prowadzili wykopki w poszukiwaniu „żydowskiego złota”. “Na Icki” chodzili ojcowie i synowie, sąsiedzi, mężczyźni, kobiety i dzieci. Prochy zmieszane z ziemią przepłukiwali w rzece lub specjalnie wykopanych dołach, tzw. płuczkach. Paweł Piotr Reszka zbiera głosy układające się w przerażającą opowieść o zobojętnieniu, które pozwala traktować masowe mogiły jak złotonośne pola. Nie osądza jednak, lecz szuka odpowiedzi na pytania: jak to możliwe, że po Zagładzie mogła przyjść „gorączka złota”, co kierowało kopaczami i co dzisiaj myślą o tym ich potomkowie.

Data

(Sobota) 17:00 - 19:00

Miejsce

Teatr Jaracza Olsztyn

ul. 1 Maja 4

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

X