Poinformuj nas: alarm@tko.pl

reklama
4.4 C
Olsztyn
piątek, 22 Listopad, 2019

Poinformuj nas: alarm@tko.pl

reklama

październik, 2019

16PAŹ18:00HUICZOLE, OSTATNI STRAŻNICY PEJOTLASala kameralna - Amfiteatr im. Czesława Niemena, ul. OkopowaKategoria wydarzenia:Kino

Więcej

Szczegóły wydarzenia

Projekcja filmu i spotkanie z jego bohaterem

Uzdrowiciel i przedstawiciel starszyzny Indian Wixaritari z Meksyku Marakame José Luis “Katira” Ramírez odwiedzi Olsztyn, by opowiedzieć o zatrzymaniu budowy kopalni odkrywkowej na świętych ziemiach Wixaritari. Marakame jest Meksykaninem, przedstawicielem starszyzny Indian Wixáritari z Sierra Madre Occidental zamieszkującej północne części Meksyku. Jest jednym z czołowych aktywnych działaczy na rzecz ochrony świętej ziemi Wirikuty, a także praw ludności rdzennej m.in. w Meksyku, USA, Kolumbii i Boliwii. Samo słowo Marakame oznacza w społeczności Wixaritari funkcję lidera ceremonialnego i uzdrowiciela. Z inicjatywy Marakame w 2014 roku powstał nagradzany film „Huiczole ostatni strażnicy pejotla”, w którym rodzina Ramirez zagrała główną rolę. Cel filmu, czyli zatrzymanie budowy kopalni odkrywkowej na świętych ziemiach Wixaritari, został osiągnięty. Marakame jest nie tylko zaangażowany w ochronę swoich ziem, ale również w działania na rzecz powstrzymania zmian klimatycznych i dewastacji ekologicznych na naszej planecie.

Film „Huiczole ostatni strażnicy pejotla” to opowieść o Wixáritari – jednej z ostatnich zachowanych kultur przedchrześcijańskich w Ameryce Łacińskiej. Dokument o ich zmaganiach, by ochronić Wirikutę, święte miejsce gdzie rośnie pejotl. Powiązana z nią tradycyjna medycyna, postrzegana jest jako źródło wiedzy i kontinuum ich bogatej tradycji. W filmie podążamy za rodziną Ramirez, typową familią Wixáritari z wioski Laguna Seca w Sierra Madre Occidental, podczas pielgrzymki na ziemie Wirikuta, będącej coroczną tradycją duchową dla Indian Wixáritari. José Luis “Urramuire” Ramirez, główny bohater filmu to marakame, a prywatnie ojciec Enrique i jego ośmiorga rodzeństwa, uzdrowiciel i przywódca duchowy społeczności. Film opowiada o zmaganiach z ochroną ziemi i pokojowej walce, do jakiej stają rdzenni mieszkańcy Meksyku. Walce o ziemię dla nas wszystkich.

Reżyseria: Hernán Vilchez,
Produkcja: Hernán Vilchez i Paola Stefani
Gatunek: dokument
Kraj produkcji: Meksyk, Argentyna
Rok premiery światowej: 17 maja 2014
Polska premiera: 30 sierpnia 2017
Czas trwania: 124 minuty

Tłumaczenie polskie: Iwona Klemczak

Organizatorzy spotkania Soul Travel i Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie

Data

(środa) 18:00

Miejsce

Sala kameralna - Amfiteatr im. Czesława Niemena

ul. Okopowa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

X