Poinformuj nas: alarm@tko.pl

reklama
1 C
Olsztyn
niedziela, 19 stycznia, 2020

Poinformuj nas: alarm@tko.pl

reklama

sierpień, 2019

19SIE(SIE 19)10:0023(SIE 23)14:00Autobus Kultury na Jarotach

Więcej

Szczegóły wydarzenia

#AUTOBUSKULTURY 🚌
Dobra, zdradzimy Wam sekret: nasz autobus nie jest zwykłym autobusem. Tak naprawdę to magiobus – pojazd, w którym wydarzają się czary, a silnik – jego serce – napędzany jest wyobraźnią. Przez całe wakacje jeździć będzie po dzielnicach Olsztyna, zapraszając dzieciaki i dorosłych do krain niesamowitości. Szukajcie go na swoich podwórkach i placach. Gdy tylko usłyszycie tajemne zaklęcia klaksonu, biegnijcie ku niemu czym prędzej. Magiobus otworzy przed Wami światy arcyciekawych zdarzeń. Z kolorowych farb wyłonią się obrazy, teatr stanie się baśnią, muzyka będzie płynąć razem z tworzonymi opowieściami. Kto wie, może nawet trzepak dostanie skrzydeł i zacznie latać, a łysemu sąsiadowi wyrosną różowe włosy. Aha, i jeszcze jedno: żadne, ale to żadne inne miasto na świecie nie ma takiego pojazdu. On jest dla Was! Z Magiobusem zostawicie nudę daleko w tyle.

👉 PROGRAM:
19-23.08 PN-PT 10:00-14:00
Jaroty (SP 34, ul. Herdera)

👉 19.08. (poniedziałek) G:10.00 – Trzepak Rządzi / projekcja filmowa
Wskrzeszamy gry oraz zapomniane zabawy naszych rodziców i dziadków, gdy świat kręcił się wokół trzepaka. Świat analogu może wchłonąć lepiej niż niejeden wirtualny poziom platformówy.
Zapraszamy całe rodziny na otwarte warsztaty podwórkowe, podczas których odkurzymy gry oraz zabawy naszych rodziców i dziadków.
Cykl pt. „Trzepak rządzi” to spotkania, których głównym celem jest zachowanie przy życiu i upowszechnianie dawnych zabaw i gier podwórkowych stanowiących nieformalną, a przez to bliską i autentyczną część naszej kultury.
Przywołując zapomniane gry, zabawy i tradycję wspólnego spędzania czasu, chcemy zachęcić do zainteresowania obyczajami naszego regionu, obudzić wspomnienia z dzieciństwa, które mogą stanowić pierwszy krok na drodze integracji społecznej.
Pragniemy również promować ideę spędzania czasu wolnego na świeżym powietrzu.
Zapraszamy całe rodziny.

👉 20.08. (wtorek) G:10.00 – Rzecz o wolontariacie
Zapraszamy młodszych i tych trochę starszych na wyjątkowe spotkanie z wolontariuszami #Autobusukultury, którzy opowiedzą o idei pomagania, o nieodpartej chęci włączania się w inicjatywy kulturalne i wewnętrznej potrzebie wspierania ich realizacji. Potrzebie, która spycha na dalszy plan tak zwany i pożądany ”wolny czas dla siebie”. Tak, tak! Są takie osoby!
Poza tym w programie: warsztatowa niespodzianka od naszych dzielnych pomocników! Będzie inspirująco.
PS. Jesteś wolontariuszem? Przyjdź i podziel się doświadczeniem!

👉 21.08. (środa) G:10.00 – Biały Teatr: warsztaty teatralne. W ŚWIECIE KAMISHIBAI
Podczas warsztatów, wraz z Białym Teatrem, młodzi teatromani odkryją sztukę tworzenia teatru ilustracji i opowieści – kamishibai, opartą na warmińskich klechdach i legendach.
Kamishibai (jap. kami– papier, shibai– sztuka) oznacza teatr obrazkowy lub inaczej teatr ilustracji. Jest to technika opowiadania, czytania wywodząca się z Japonii, wykorzystująca kartonowe plansze z obrazkami i tekstem oraz drewnianą lub kartonową skrzynkę– na wzór parawanu z teatrzyków marionetkowych– w której przedstawiane są kolejne fragmenty historii, bajki, opowiadania.
Biały Teatr powstał w lutym 2003 roku, działa pod skrzydłami Stowarzyszenia Scena Babel. Poza działalnością artystyczną, zajmuje się edukacją dzieci i młodzieży w zakresie teatru. Aktorzy spotkali się w Olsztyńskim Teatrze Rapsodycznym Krystyny Spikert, gdzie poznali postać Mieczysława Kotlarczyka i historię jego teatru słowa. W ten sposób słowo stało się dla nich źródłem inspiracji twórczej i motywem do stworzenia własnej wizji i własnego stylu. Od kilku lat aktorki Teatru, zafascynowane formą teatru kamishibai, tworzą spektakle w tej konwencji, prowadzą warsztaty dla dzieci i nauczycieli oraz przygotowują spektakularne, plenerowe widowisko Warmiński Kamishibai, rozmiary parawanu wyniosą 2x4m.
Zapraszamy dzieci od 8 roku życia

👉 22.08. (czwartek) G:10.00 – Mateo: Akademia Rapu
Stwórz swój własny strój i instrument, by w finale zagrać koncert z profesjonalnym muzykiem. Zostań gwiazdą rapu!
Zapraszamy dzieciaki w wieku 7-15 lat na hip-hopowe, artystyczne warsztaty interdyscyplinarne, podczas których będziemy starali się rozbudzić w najmłodszych pasję do tego fascynującego gatunku muzycznego.
W programie warsztatów: krótka historia rapu, malowanie koszulek, rapowe pseudonimy, tworzenie instrumentów recyklingowych, ponadto dużo o rymach, coś o bitach i rytmie!
Całość zwieńczy absolutny hit: wspólny koncert dzieciaków z towarzyszeniem artysty dla mieszkańców Jarot! Naszym gościem będzie Mateo.

👉 23.08. (piątek) G:10.00 – Akademia Młodych Twórców, czyli sztuka XX wieku bez tajemnic: chlapiemy farbami – action painting
Akademia Młodych Twórców, czyli sztuka XX wieku bez tajemnic to cykl warsztatów, przedstawiających najważniejsze kierunki sztuki nowej. Naszą podróż zaczniemy od ekspresjonistycznych poszukiwań, żeby krętą drogą przez kanciaste labirynty kubizmu, organiczne i nieorganiczne szlaki abstrakcji dojść do ostrego, dadaistycznego zakrętu i zadać sobie pytanie czym w ogóle jest sztuka? Udowodnimy, że twórczość ma niejedno oblicze i spróbujemy zrozumieć, dlaczego coś co z pozoru wydaje się proste – wielką sztuką jest!
Chlapiemy farbami – action painting
Każdemu z nas kiedyś wylała się farba, ale czy to była sztuka? Jeśli zrobiliśmy to niechcący, to pewnie nie, ale jeśli mieliśmy w tym pewien cel, nasze działanie było przemyślane, to owszem! Jackson Pollock zrewolucjonizował sztukę za pomocą rozlanych farb. Tym razem to my będziemy rewolucjonistami i chlapać będziemy do woli!
Zapraszamy dzieci od 7 roku życia

Projekt #autobuskultury nie jest kierowany do grup kolonijnych oraz innych grup zorganizowanych.

Zajrzyj też: mok.olsztyn.pl/projekty/autobuskultury

Data

19 (Poniedziałek) 10:00 - 23 (Piątek) 14:00

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

X