fbpx
3 C
Olsztyn
czwartek, 27 stycznia, 2022
reklama

Jacek Protas pyta o wydatki z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych

reklama
Najlepsze promocje na 2022 rok

Posłowie KO wybrali się w środę z kontrolą do KPRM, gdzie pytali m.in. o wydatki w ramach trzeciej transzy wypłat z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. W ich odczuciu środki z funduszu wydawane są w sposób nietransparentny i z pominięciem gmin, gdzie rządzą samorządowcy związani z opozycją.

Posłowie Koalicji Obywatelskiej: Jacek Protas, Marek Sowa i Monika Wielichowska spotkali się w środę m.in. z szefem gabinetu politycznego premiera Krzysztofem Kubowem.

„To nie ma nic wspólnego ze wsparciem społeczności lokalnych. To jest kreowanie kolejnych „Obajtków” – tłumaczył poseł Jacek Protas, szef Sekretariatu Samorządowego Platformy Obywatelskiej tuż po zakończeniu poselskiej kontroli w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

🎥 Kontrola poselska w KPRM

🎥 Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych znów tylko "dla swoich"? W trzecim naborze wpłynęło 6800 wniosków, a dofinansowanie uzyskało jedynie 1331 podmiotów. I tym razem pieniądze trafiły jedynie tam gdzie rządzi Prawo i Sprawiedliwość.Monika Wielichowska, Jacek Protas, Marek Sowa Poseł na Sejm RP

Posted by Platforma News on Wednesday, April 7, 2021
reklama

„Dzisiejsza kontrola potwierdziła nam zdecydowanie, że opozycja nie może bezkrytycznie poprzeć ratyfikacji rozporządzenia Rady Europejskiej w sprawie Funduszu Odbudowy, bowiem sposób rozdysponowywania rządowych środków przez ren rząd wskazuje na to, że w takim samym trybie, czy też bez trybu byłyby dystrybułowane pieniądze europejskie” – powiedział Protas po spotkaniu w KPRM.

Wyraził obawę, że 60 mld euro, które Polska ma otrzymać w ramach Funduszu Odbudowy, PiS potraktuje jak swój „fundusz wyborczy”, przekazując te środki przede wszystkim tym gminom, w których rządzi lub ma wysokie poparcie, a wykluczając pozostałe.

Więcej szczegółów dotyczących środowej kontroli w KPRM przekazała w rozmowie Monika Wielichowska. Ona również uważa, że środki z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych przekazywane są w sposób nieobiektywny, a na ich rozdziale tracą te samorządy, które nie sympatyzują z Prawem i Sprawiedliwością. „Te pieniądze zostały rozdane bez zasad, bez kryteriów, bez transparentności, bez możliwości odwołania. Zadawaliśmy dziś różne pytania dotyczące również konkretnych powiatów czy miejscowości. Na żadne z tych pytań nie dostaliśmy jednoznacznej odpowiedzi” – relacjonowała posłanka.

Czytaj też:  Rosja planuje zająć około dwóch trzecich terytorium Ukrainy

Przypomniała, że z podobną kontrolą parlamentarzyści KO wybrali się do KPRM w styczniu, a jej rezultatem było m.in. zawiadomienie do prokuratury dotyczące podziału pieniędzy z drugiej transzy RFIL. Zdaniem posłów Koalicji dziesięciokrotnie większe dofinasowania ze środków państwa dostały wówczas te samorządy, których władze związane są z PiS.

Według Wielichowskiej jeśli chodzi np. o powiat kłodzki, to spośród 14 tamtejszych gmin, dziewięć nie otrzymało żadnego wsparcia z funduszy RFIL. „Do takich gmin należy chociażby powiat kłodzki jako jednostka samorządu terytorialnego, ale też Kłodzko, Nowa Ruda, Szczytna, Stronie Śląskie, Kudowa-Zdrój, Polanica-Zdrój, Lądek-Zdrój. Ani w pierwszym, ani w drugim, ani w trzecim etapie te miasta, te wspólnoty samorządowe nie dostały ani złotówki, czyli zero dotacji” – wskazała posłanka KO.

Zapowiedziała, że dokumenty, które posłowie otrzymali w ramach środowej kontroli poselskiej, zostaną przeanalizowane. „Będziemy na pewno dalej o to pytać, bo na końcu, tak samo jak RFIL, władza potraktuje Fundusz Odbudowy. Znów pieniądze będą przyznawane bez żadnych zasad, kryteriów, transparentności” – zaznaczyła Wielichowska.

Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych to program, w ramach którego rządowe środki trafiają do gmin, powiatów i miast w całej Polsce na inwestycje bliskie ludziom. Wsparcie jest bezzwrotne i pochodzi z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.

Przewodniczący Stałego Komitetu Rady Ministrów Łukasz Schreiber odpierał zarzuty o polityczny podział funduszy. „Cały zamysł Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych polega na wpieraniu samorządów bez względu na ich barwy partyjne, zaangażowanie polityczne, wbrew temu co twierdzi opozycja” – mówił pod koniec marca.

Dodał, że „jak spojrzymy na listę przyznanych świadczeń, to wyraźnie widzimy dwie rzeczy – pierwszą, że nie ma żadnego klucza partyjnego i drugą, że wiele gmin, które otrzymały wcześniej wsparcie, nie otrzymało jej w drugiej turze”. 

źródło: PAP

Zobacz również:
reklama

Imprezy w Olsztynie

reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama