12 C
Olsztyn
piątek, 29 marca, 2024
reklama

Drzemka na powietrzu mogła skończyć się tragicznie

WiadomościDrzemka na powietrzu mogła skończyć się tragicznie

Reakcji dyżurnego monitoringu życie zawdzięcza 36-latek, który pijany zasnął na chodniku przy ul. Prostej w Olsztynie. Tego typu interwencji było w ostatnich dniach w regionie niemało. Nierzadko pomoc niektórym bezdomnym była możliwa dzięki obywatelskim zgłoszeniom.  

reklama

W poniedziałek (4.01) około godz. 20 dyżurny miejskiego monitoringu zauważył, że na skrzyżowaniu ulic Prosta-Kołłątaja leży mężczyzna. Na miejsce wysłał policjanta i strażnika miejskiego.

Jak się okazało, 36-latek leżał na chodniku i był tak pijany, że nie był w stanie poruszać się o własnych siłach. Badanie wykazało ponad 4 promile alkoholu w jego organizmie – podaje Komenda Wojewódzka Policji w Olsztynie. – Z uwagi na brak możliwości zostawienia go samego w domu został przewieziony do izby wytrzeźwień, gdzie spędził noc.

reklama

Tego samego dnia kilka godzin wcześniej do podobnego zdarzenia doszło w Barczewie. Do oficera dyżurnego lokalnego komisariatu zadzwoniła osoba, która zgłosiła, że za sklepem spożywczym leży bezdomny, który może potrzebować pomocy. Na miejsce pojechał patrol i pogotowie. Mężczyzna z uwagi na niską temperaturę panująca na zewnątrz, a także brak mieszkania został zabrany przez policjantów do komisariatu, a następnie przekazany do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Bartoszycach.

W nocy z poniedziałku na wtorek natomiast telefon jednej z mieszkanek Nowego Miasta Lubawskiego pozwolił pomóc kolejnemu bezdomnemu. Kobieta około godz. 1 w nocy zadzwoniła na policję, ponieważ zobaczyła pijanego mężczyznę, który błąkał się po okolicy mimo dużego mrozu. Na miejsce pojechali policjanci. Okazało się, że 38-letni bezdomny miał 3 promile alkoholu w organizmie. Noc spędził w policyjnej celi.

Zimą policjanci wspólnie ze strażnikami miejskim podejmują wzmożone działania, aby udzielić pomocy każdemu, kto jej potrzebuje. Patrole sprawdzają miejsca, w których żyją osoby bezdomne, odwiedzają ich, szczególnie zimą namawiają do zamieszkania w placówkach socjalnych. Ale pomóc może każdy, kto widzi człowieka będącego w trudnej sytuacji – apelują funkcjonariusze KWP Olsztyn. – To może być bezdomny, nietrzeźwy albo człowiek chory. Nie traktujmy stereotypowo tych, którzy leżą na ulicy, przystanku. Każdemu należy się pomoc.

reklama

Wystarczy zadzwonić na nr 112. Jeśli przekażemy dyspozytorowi wszystkie informacje – o miejscu, w którym znajduje się człowiek potrzebujący pomocy, jak się zachowuje – ten przyśle na miejsce właściwe służby (czytaj TUTAJ).

[custom-related-posts title=”Pisaliśmy o tym” order_by=”title” order=”ASC” none_text=”None found”]

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia