fbpx
-0 C
Olsztyn
piątek, 28 stycznia, 2022
reklama

Skarbówka wraca do kontrolowania

reklama
Najlepsze promocje na 2022 rok

Biznes odetchnął na kilka tygodni od kontroli skarbówki. Jednak czas ulgi właśnie się kończy. W okresie odmrażania gospodarki urzędnicy wracają do aktywności sprzed wybuchu pandemii – donosi we wtorek „Rzeczpospolita”.

„Z danych Ministerstwa Finansów wynika, że w I kwartale 2020 r. wszczętych zostało 480 nowych kontroli celno-skarbowych. W kwietniu zaś tylko 12” – czytamy w gazecie. „Jednocześnie na koniec kwietnia w toku pozostawało ich niemal 3,2 tys. Większość dotyczy VAT, w tym najcięższych przestępstw karuzelowych” – pisze dziennik.

Gazeta podkreśla, że podobnie wyglądają statystyki kontroli podatkowych, które dotyczą prawidłowości rozliczeń. „W kwietniu było tylko sześć nowych i prawie 4 tys. w toku” – zaznacza „Rz”.

reklama

„Kończone będą te kontrole, które pozostają w toku. Wszczynanie nowych będzie zaś zależało od wyników analizy ryzyka” – mówi gazecie Anita Wielanek, rzecznik szefa Krajowej Administracji Skarbowej. „Kontrole podatkowe i celno-skarbowe podejmowane są tam, gdzie wynik analizy wskazuje największe prawdopodobieństwo występowania nieprawidłowości” – dodaje.

Czytaj też:  Animalsi szukają domu dla suczek, które uratowały swoją panią przed pożarem

Gazeta donosi, że nie uspokaja to przedsiębiorców. „Są pełni obaw. Wielu wciąż mierzy się ze skutkami kryzysu gospodarczego spowodowanego epidemią” – podkreśla „Rz”.

„Przedsiębiorcy muszą się przygotować na trudny okres. Kontrole ruszyły już pełną parą” – potwierdza w rozmowie z „Rz” Dariusz Malinowski, partner w KPMG.

Jak dodaje gazeta, według mec. Jarosława Ziobrowskiego, partnera w Kancelarii Kurpisz Ziobrowski, do firm trafiają już m.in. wezwania na przesłuchanie w charakterze świadka czy żądania udostępnienia określonych dokumentów.

Zobacz również:
reklama

Imprezy w Olsztynie

reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama