16 C
Olsztyn
czwartek, 28 marca, 2024
reklama

Abp Górzyński: Okoliczności tegorocznej Wielkanocy wymuszają konieczność głębszej refleksji nad życiem

WiadomościAbp Górzyński: Okoliczności tegorocznej Wielkanocy wymuszają konieczność głębszej refleksji nad życiem

Okoliczności tegorocznej Wielkanocy zmuszają nas do głębszej refleksji nad życiem – powiedział w niedzielę metropolita warmiński abp Józef Górzyński. Wskazał, że “z doświadczenia dziejów wynika, iż trudno o gorszą wiadomość dla świata jak ta, że człowiek jest panem życia”.

reklama

Podczas homilii wygłoszonej w niedzielę wielkanocną w katedrze św. Jakuba w Olsztynie metropolita warmiński abp Józef Górzyński podkreślił, że “zapisane w Ewangeliach świadectwo o powstaniu z martwych zabitego na krzyżu Jezusa z Nazaretu, lokuje się w konkretnym punkcie historii, w określonym miejscu i czasie”. “Nikt wcześniej nie umiał sobie tego wyobrazić, nikt później nie umie tego powtórzyć. Przez blisko 2000 lat przechowujemy pamięć o tym wydarzeniu” – dodał.

Jak podkreślił, “jednak, jego znaczenie nie polega jedynie na fenomenie pamięci o czymś, co stało się tak dawno, było i jest jakoś zagadkowe”.

reklama

“Zmartwychwstanie Jezusa nadaje sens ludzkiemu życiu i śmierci. Bez niego cierpienie staje się tragedią, wszelkie ludzkie wysiłki syzyfową pracą. Bez niego umieranie to horror, a śmierć nadchodzi jako otchłań beznadziei. Ale jeśli żyć będziemy prawdą o Zmartwychwstaniu, to ona wszystko zmieni w naszym życiu” – mówił abp Górzyński.

Zaznaczył, że “rozważanie o zmartwychwstaniu to właśnie rozważanie o życiu”. “Aby to jak najbardziej podkreślić, Kościół obchodzi święta wielkanocne w czasie, kiedy cały świat przyrody odradza się do nowego życia. Tegoroczne święta przejdą do historii jako nietypowe z racji na niemożność pełnego w nich uczestnictwa. Jednakże okoliczność, która wymusza obecne ograniczenia, wymusza na nas także konieczność głębszej refleksji. A jest to przecież w istocie refleksja nad życiem”- podkreślił.

Wskazał, że “człowiek wobec życia ma poważniejsze zadanie”. “Nie wystarczy mu uczyć się żyć, potrzebuje uczyć się życia, rozumienia go, dociekania jego sensu, jego źródła i celu. Historia człowieka, historia dziejów, to efekt tej nauki. Można życie zamknąć w doczesności. Ograniczyć się do tych odpowiedzi, które możemy potwierdzić jedynie doświadczalną wiedzą. To dzisiaj dość powszechna postawa, szczególnie wśród tych, którzy zdobywaniu wiedzy i jej poszerzaniu dedykowali swoje życie” – mówił abp Górzyński.

reklama

Podkreślił, że “z doświadczenia dziejów wynika, że trudno o gorszą wiadomość dla świata jak ta, że człowiek jest panem życia”. “Jak przekonać człowieka współczesnego, słusznie dumnego ze swojej wiedzy, że w życiu nie wystarczy wiedza?”- pytał metropolita warmiński.

Przypomniał encyklikę “Fides et ratio” świętego Jana Pawła II, który pisał, że “wiara i rozum (Fides et ratio) są jak dwa skrzydła, na których duch ludzki unosi się ku kontemplacji prawdy”. “Sam Bóg zaszczepił w ludzkim sercu pragnienie poznania prawdy, którego ostatecznym celem jest poznanie Jego samego, aby człowiek – poznając Go i miłując – mógł dotrzeć także do pełnej prawdy o sobie”- zaznaczył abp Górzyński.

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia