fbpx
-0 C
Olsztyn
sobota, 29 stycznia, 2022
reklama

Wyjątkowy Wernisaż za nami

reklama
Najlepsze promocje na 2022 rok

Blisko 80 obrazów za ponad 3 tys. zł na rzecz pomocy ludziom niepełnosprawnym udało się we wtorek (31.05) sprzedać na połączonym z aukcją wernisażu w Centrum Ukiel. Akcję zorganizowały Zespół Placówek Edukacyjnych i Stowarzyszenie Wyjątkowe Serce.

– Wernisaż jest wyjątkowy, bo autorzy prac są wyjątkowi. To nasi uczniowie, ich rodzice, nauczyciele i przyjaciele placówki – tłumaczyła Anna Wangin, nauczyciel ZPE, podczas uroczystego otwarcia. W kapitanacie Centrum Ukiel zaprezentowanych zostało ponad 100 obrazów olejnych. Powstawały przez cały mijający rok szkolny w Pracowni Artystycznej Parku Pracy ZPE pod okiem Anny Wangin, Michaliny Kłujszo – Chudzińskiej i Katarzyny Wasiak.

Patronat merytoryczny nad przedsięwzięciem sprawowali Izabela Janiszewska – Obarek i Piotr Obarek, artyści plastycy, nauczyciele akademiccy Wydziału Sztuki Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego. Dwadzieścia wybranych przez nich płócien zostało wystawionych na licytację z ceną wywoławczą 10 zł. Najdrożej, bo za 250 zł, sprzedany został „Rower” Marty Łabędzkiej, przyjaciółki placówki, studentki Wydziału Sztuki UWM. Bardzo spodobał się także górski pejzaż obraz Ewy Niewiadomskiej, mamy ucznia ZPE. – Nie spodziewałam się takiego uznania – przyznała Ewa Niewiadomska. Z uczniowskich obrazów bardzo podobały się portrety kobiet Daniela Żodkiewicza, pejzaże Mateusza Maśko, abstrakcje Pauliny Jahnke i grafiki Józka Budnego. – Tutaj narysowałem rozwój kosmosu, ale krótki – tak Józek opisywał jedno ze swoich płócien. Wielką uwagę skupiły również dzieła nauczycieli ZPE – szczególnie „Kobieta” Mileny Lewandowskiej, „Letni ptak” Katarzyny Niedziałkowskiej i „Pies” Łukasza Sacharczuka.

Czytaj też:  Zwiększono bazę łóżek covidowych w szpitalach regionu
reklama

Wyjątkowy Wernisaż otworzyły Małgorzata Michałowska i Sylwia Przybylińska, wicedyrektorki ZPE. Aukcję prowadzili Anna Wangin i Michał Porycki z Polskiego Radia Olsztyn. Po zakończeniu licytacji każdy mógł kupić wybrany przez siebie obraz. Łącznie nabywców znalazło ponad 80 prac, a wpływy z ich sprzedaży przekroczyły 3 tys. zł. – Całkowity dochód przekażemy Stowarzyszeniu Wyjątkowe Serce na budowę Warmińskiej Kuźni Pracy Modrak, czyli godnego miejsca dla dorosłych ludzi z niepełnosprawnością – podsumowała Anna Wangin. – Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy dołożyli swoją symboliczną cegiełkę do tej ważnej inicjatywy.

To był pierwszy tak Wyjątkowy Wernisaż, ale z pewnością nie ostatni. W przyszłym roku szkolnym ZPE ponownie zaprosi olsztynian na spotkanie ze sztuką tworzoną przez ludzi z autyzmem i innymi niepełnosprawnościami.

Zobacz również:
reklama

Imprezy w Olsztynie

reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama