5 C
Olsztyn
sobota, 20 kwietnia, 2024
reklama

W Olsztynie prawie tysiąc osób umyło i zdezynfekowało ręce pod sanepidem

OlsztynW Olsztynie prawie tysiąc osób umyło i zdezynfekowało ręce pod sanepidem

5 maja obchodziliśmy Światowy Dzień Higieny Rąk. W tym roku zainicjowana przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) kampania odbywała się pod hasłem „Unite for safety – clean your hands” – „Zjednoczcie się dla bezpieczeństwa – umyjcie ręce”.

reklama

„Zjednoczcie się dla bezpieczeństwa – umyjcie ręce!”

W tym roku kampania WHO była skoncentrowana głównie na „wzbogaceniu kultury bezpieczeństwa i jakości w placówkach ochrony zdrowia”, ale ta kwestia dotyczy nie tylko personelu medycznego i pacjentów, ale wszystkich ludzi. I do wszystkich były skierowane różne inicjatywy i akcje promocyjne, organizowane zwłaszcza w placówkach ochrony zdrowia. Ich celem było rozpowszechnienie wiedzy, ale też prawidłowych zachowań i postaw związanych z myciem i dezynfekcją rąk, albowiem to właśnie one stanowią najlepszy i najskuteczniejszy sposób zapobiegania rozprzestrzeniania chorób zakaźnych i zakażeń, szczególnie szpitalnych.

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna: kluczowe jest zwiększenie świadomości

Jak czytamy na stronie Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie, „prawidłowa higiena rąk znacząco ogranicza występowanie biegunek, zakażeń żołądkowo-jelitowych, a także chorób przenoszonych drogą kropelkową i oddechową”.

reklama

WSSE zwraca także uwagę na przenoszenie wirusów, bakterii i pasożytów z powierzchni różnych przedmiotów na skórę rąk, a poprzez nią dalej. Dlatego kluczowe jest zwiększenie świadomości i częstotliwości mycia rąk, ale również dezynfekcji rąk, kiedy nie ma dostępu do bieżącej wody oraz w trakcie wykonywania specjalistycznych procedur medycznych. To właśnie brak właściwej higieny przyczynia się do powstawania ognisk zakażeń w szpitalach.

Pięć momentów higieny rąk

Zasadę pięciu momentów higieny rąk zna bardzo dobrze personel medyczny. To dezynfekcja przed i po kontakcie z pacjentem i jego otoczeniem, po kontakcie z płynami ustrojowymi pacjenta i przed wykonaniem procedury aseptycznej.

reklama

Ale i w codziennym życiu warto zapamiętać podstawowe sytuacje, kiedy trzeba koniecznie umyć ręce: przed jedzeniem, po skorzystaniu z toalety, po przyjściu do domu z zewnątrz, po dotykaniu różnych powierzchni i przy widocznym zabrudzeniu rąk. W ten prosty sposób chronimy przed zachorowaniem zarówno siebie, jak i innych.

Zresztą wszyscy jesteśmy tego świadomi i znamy bardzo dobrze funkcjonujące od 2020 roku zasady DDM (dezynfekcja, dystans, maseczka), związane z epidemią covid-19.

Jak prawidłowo myć ręce?

Pod bieżącą, ciepłą wodą i z użyciem mydła. Najpierw trzeba umyć dłonie z wierzchu, następnie od środka, kolejno palce i nadgarstki. Wycieramy je we własny ręcznik albo ręcznik papierowy. To są główne zasady mycia rąk.

Główny Inspektorat Sanitarny zaleca, aby robić to nawet kilkanaście razy w ciągu dnia.

Warto też pamiętać, że zarazki i bakterie mogą chować się pomiędzy palcami i pod paznokciami, toteż sam żel antybakteryjny czy chusteczki nawilżane to za mało. Oczywiście warto z nich korzystać w sytuacjach braku dostępu do bieżącej wody, jednak nie mogą one zastąpić codziennej higieny.

Światowy Dzień Higieny Rąk w Olsztynie

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Olsztynie zorganizowała 5 maja przed swoją siedzibą przy ulicy Żołnierskiej 16 akcję mycia i higieny rąk, aby przypomnieć, że jest to jedna z zasadniczych metod zapobiegania rozprzestrzeniania się chorób i że na nasze zdrowie w 50 procentach wpływają nasze zachowania i przyzwyczajenia.

O godzinie 12:00 odbyło się oficjalne otwarcie imprezy, w której wzięły udział władze wojewódzkie.

Wicewojewoda warmińsko-mazurski Piotr Opaczewski podkreślał, że tak proste działanie jak właściwe mycie rąk może nas uchronić przed chorobami, a warmińsko-mazurski inspektor sanitarny Janusz Dzisko przypominał hasło tegorocznej kampanii:

– Przez brudne ręce można przenieść bakterie, wirusy, grzyby, pasożyty. Zjednoczmy się dla bezpieczeństwa, myjmy ręce! – mówił.

Przed budynkiem WSSE rozstawiono umywalki, aby każdy mógł umyć ręce i sprawdzić, czy zrobił to prawidłowo. Tradycyjnie już podjęto próbę pobicia rekordu liczby osób, które we właściwy sposób umyły i zdezynfekowały ręce – w tym roku było ich blisko tysiąc.

Zorganizowano również instruktaże i wykłady na ten temat.

W środku można było wziąć udział w prelekcjach: „Czy jesteśmy już zmianą, którą można zobaczyć w świecie?” oraz „Higiena rąk to bezpieczna opieka – doświadczenia olsztyńskich szpitali”.

Wszystko to odbyło się pod patronatem wojewody warmińsko-mazurskiego Artura Chojeckiego.

Akcję zainicjowała Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Olsztynie, jej współorganizatorami byli: Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Olsztynie, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Olsztynie i Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Olsztynie.


reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
Polecane
Ogłoszenia