fbpx
5 C
Olsztyn
piątek, 7 października, 2022
reklama

Co się dzieje? W całej Polsce czeka nas wzmożony ruch kolumn pojazdów wojskowych

KrajCo się dzieje? W całej Polsce czeka nas wzmożony ruch kolumn pojazdów...
Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Od niedzieli, 1 maja, na drogach niemal całego kraju, będzie odbywał się ruch kolumn pojazdów wojskowych w związku z wojskowymi ćwiczeniami – poinformowała w czwartek oficer prasowy Wydziału Działań Komunikacyjnych Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych ppłk Magdalena Busz.

reklama

Zgodnie w komunikatem „w ramach ćwiczenia, od 1 maja do końca miesiąca, po drogach województw: zachodniopomorskiego, lubuskiego, wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego, łódzkiego, mazowieckiego, lubelskiego i warmińsko-mazurskiego będzie odbywał się ruch kolumn pojazdów wojskowych”. Pojazdy wojskowe będzie można spotkać na autostradach, drogach ekspresowych oraz drogach krajowych.

Oficer prasowy wyjaśniła, że przybycie i przejazd kolumn będzie również wykorzystane przez uczestników ćwiczeń m.in. do przetrenowania przyjęcia i przerzutu sojuszniczych sił, koordynacji działań transgranicznych oraz współpracy z państwami gospodarzami.

Szef MON: poleciłem szefowi Sztabu Generalnego przeprowadzenie konsultacji ws. bezpieczeństwa na Bałtyku
reklama

Pojazdy biorące udział w ćwiczeniach najczęściej poruszać się będą w nocy, aby zminimalizować utrudnienia w ruchu. „Jednak niektóre przejazdy będą odbywać się w ciągu dnia, a nawet w godzinach szczytów natężenia ruchu” – zaznaczyła.

Kolumny pojazdów wojskowych będą eskortowane i zabezpieczone przez Żandarmerię Wojskową i pododdziały regulacji ruchu Wojska Polskiego we współpracy z Policją.

reklama

Przegrupowania zostały skoordynowane z właściwymi władzami, w tym lokalnymi.

Wojsko zwróciło się z apelem, aby chronić dane dotyczące przejazdów kolumn wojskowych.

„Prosimy nie publikujcie informacji i zdjęć obrazujących ruchy wojsk i ich lokalizację, dat i godzin przejazdów kolumn wojskowych danych dotyczących wylotów i lądowań wojskowych statków powietrznych. Bądźmy świadomi zagrożeń! Każde nieprzemyślane działanie w sieci, publikowanie zdjęć przedstawiających ważne wojskowe obiekty, instalacje, urządzenia może mieć negatywne konsekwencje dla systemu bezpieczeństwa i obronności” – zaznaczyła oficer prasowa.

W wojskach obrony terytorialnej będą żołnierze wyspecjalizowani w działaniach na rzecz ochrony granicy

źródło: PAP

reklama
reklama
reklama
reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama