2 C
Olsztyn
środa, 22 marca, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Otwarto kryptę biskupów warmińskich

OlsztynOtwarto kryptę biskupów warmińskich

W Wielką Sobotę wierni mogą odwiedzać kryptę biskupów warmińskich przy olsztyńskiej katedrze. Są w niej pochowani biskupi Wojciech Ziemba i Edmund Piszcz.

reklama

Do otwartej krypty zachodzi w sobotę bardzo wielu wiernych, niektórzy wchodzą z koszykami, wprost z poświęcenia pokarmów. Inni zachodzą tu w drodze do kościoła katedralnego, w którym do wieczora potrwa adoracja Krzyża i Najświętszego Sakramentu.

W krypcie pochowani są zmarły przed rokiem bp. Wojciech Ziemba oraz zmarły pod koniec marca Edmund Piszcz. Na krypcie grobowej tego ostatniego są jeszcze wieńce i kwiaty z ceremonii pogrzebowej.

reklama

Krypta grobowa biskupów warmińskich znajduje się po lewej stronie od głównego wejścia do świątyni św. Jakuba. Prowadzą do niej drzwi z brązu, na których znajdują się wizerunek biskupa składającego ciało Jezusa do grobu, a także postać Chrystusa Zmartwychwstałego.

Rada Rodziny przy wojewodzie warmińsko-mazurskim w obronie Jana Pawła II

Krypta jest rekonstrukcją miejsca, które znajdowało się przy świątyni w poprzednich wiekach. W XIX w. na skutek rozporządzenia pruskiego konserwatora zabytków krypty grobowe zostały opróżnione, szczątki pochowane na cmentarzach, a same krypty zasypane.

reklama

W krypcie będą chowani biskupi diecezjalni. Prawo kanoniczne stanowi, że miejscem pochówku biskupa diecezjalnego ma być kościół katedralny. W konkatedrze św. Jakuba pod posadzką znajdują się groby 3 biskupów Warmii: Tomasza Wilczyńskiego, który był jedynym w historii Warmii biskupem nazywanym „olsztyńskim” (1956-1965). Wilczyński nie mógł nazywać się biskupem warmińskim, ponieważ władze komunistyczne nie uznały jego wyboru na biskupa. W związku z tym używał on tytułu „biskup olsztyński” ale i tak kierował całą diecezją warmińską. W katedrze są też groby biskupów Józefa Drzazgi (1972-1978) oraz Jana Obłąka (1982-1988). 

Ile miasto Olsztyn płaci za lekcje religii? Miliony!

źródło: PAP

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Popularne
Ogłoszenia

Rada Rodziny przy wojewodzie warmińsko-mazurskim w obronie Jana Pawła II

Przy Kurii uruchomiono Centrum Medialne Archidiecezji Warmińskiej