5 C
Olsztyn
sobota, 20 kwietnia, 2024
reklama

Małgorzata Drężek-Skrzeszewska z Olsztyna najlepszą położną w Polsce

OlsztynMałgorzata Drężek-Skrzeszewska z Olsztyna najlepszą położną w Polsce

WSS w Olsztynie znalazł się w rankingu „Maluchy na brzuchy” za wysoki wskaźnik wsparcia dwugodzinnego i nieprzerwanego kontaktu skóra do skóry po porodzie drogami natury (dane z ankiet Fundacji Rodzić po Ludzku z lat 2019-2021 zebrane w sierpniu 2021 r.).

reklama


Szpital otrzymał srebrny medal przyznawany placówkom, które stosują dwugodzinny kontakt skóra do skóry w 70-79 proc. porodów drogami natury. W przypadku WSS w Olsztynie było to 76 proc.Cieszymy się bardzo, że ten aspekt opieki okołoporodowej jest tak dobrze realizowany w Państwa placówce – napisały organizatorki konkursu.

Jesteśmy zaszczyceni zdobyciem srebrnego medalu w rankingu „Maluchy na brzuchy” – mówią Beata Binek, położna oddziałowa Oddziału Klinicznego Ginekologiczno-Położniczego i Beata Dołżycka, położna oddziałowa Oddziału Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka. I dodają: Pomimo dużej liczby porodów z ciąż powikłanych oraz wcześniaków, w tym ze skrajnie niską masą urodzeniową udaje nam się realizować standard opieki okołoporodowej, między innymi poprzez umacnianie więzi matka-dziecko zapewniając kontakt „skóra do skóry” oraz kangurowanie. Wyróżnienie to będzie nas motywować do dalszego realizowania standardu opieki okołoporodowej na najwyższym poziomie.

reklama

Medycy wymieniają liczne zalety kontaktu skóra do skóry:

  • Pierwszy kontakt mamy z dzieckiem. Zaczyna wtedy nawiązywać się więź mamy z dzieckiem. Jeżeli z jakiegoś powodu mama nie może uczestniczyć w kontakcie skóra do skóry, tę rolę przejmuje ojciec.
  • Wpływa na termoregulacje dziecka. Pomaga utrzymać mu odpowiednią temperaturę. Stąd nie ma powodu, aby ubierać dziecko wcześniej.
  • Pozytywnie wpływa na gospodarkę hormonalną matki i dziecka.
  • W trakcie kontaktu skin to skin zaczyna się karmienie piersią. Maluszek po porodzie sam jest w stanie dopełznąć do sutka będąc na brzuchu mamy („breast crawl”). Dziecko otrzymuje wtedy pierwsze mleko mamy (siarę), bogate w wiele fantastycznych związków.
  • Uspokaja dziecko. Zapewnia mu poczucie bezpieczeństwa.

To jednak nie wszystko. Zwyciężczyni 8. edycji ogólnopolskiego konkursu “Położna na medal” jest położną z Olsztyna, która na co dzień pracuje na Oddziale Ginekologii Onkologicznej Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Olsztynie.

Małgorzata Drężek-Skrzeszewska jestem położną od prawie 20 lat. Obecnie pracuje w Klinicznym Oddziale Ginekologii Onkologicznej – jako położna oddziałowa, a także asystent w Katedrze Położnictwa Szkoły Zdrowia Publicznego Collegium Medicum Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego w Olsztynie. W ramach indywidualnej praktyki oraz współpracy z NZOZ “Malarkiewicz i spółka” prowadzi prywatną szkolę rodzenia oraz świadczę usługi położnicze. Od ponad 3 lat przyjmuję porody domowe. Jest mgr położnictwa i pedagogiki społecznej oraz specjalistką w dziedzinie pielęgniarstwa ginekologiczno – położniczego. Skończyła studia podyplomowe z Organizacji i Zarządzania w Ochronie Zdrowia, Audytor wewnętrzny ISO. Obecnie prowadzi prace nad rozwojem naukowym, celem przygotowania rozprawy doktorskiej.

reklama
Małgorzata Drężek-Skrzeszewska z Olsztyna najlepszą położną w Polsce zdrowie Olsztyn, Wiadomości

źródło: WSS / Położna na meda

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

5 KOMENTARZY

Polecane
Ogłoszenia