fbpx
2 C
Olsztyn
czwartek, 27 stycznia, 2022
reklama

Nagrobki przejdą na własność cmentarzy

reklama
Najlepsze promocje na 2022 rok

Propozycja rządu dotycząca renowacji starych grobów zelektryzowała opinię publiczną. Jak zauważa gazeta „Rzeczpospolita”, projekt nowej ustawy o cmentarzach budzi niepokój wielu rodzin.

„Zarządcy cmentarzy wyznaniowych i samorządowych nie chcą takiej zmiany”. – czytamy. Na 10 000 czynnych cmentarzy jest 7500 cmentarzy wyznaniowych, w większości katolickich.

„Według dziennika „Rzeczpospolita”, pełnomocnik premiera ds. ochrony miejsc pamięci Wojciech Labuda „nie był w stanie wskazać grupy religijnej, społecznej czy gospodarczej zainteresowanej taką zmianą”.

reklama

Otrzymał od Rady Prawna Konferencji Episkopatu Polski bardzo krytyczny list z prośbą o porozumienia z Kościołem, co jest gwarantowane konkordatem: „Jednym z kluczowych elementów projektu jest status własnościowy grobu, który i teraz nie jest zbyt jasny, ale lata praktyki pozwalają rozstrzygać pojawiające się spory nawet w sądach. Nowa propozycja grozi zaś chaosem. Jak do tej pory nagrobki i grobowce wznosić i modyfikować mogą osoby dysponujące prawem do grobu oraz jego fundator”.

Gazeta podała, że ​​były też sprzeciwy zgłaszane m.in. przez Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce. W swoich wypowiedziach wskazali, że projekt nie uwzględnia specyfiki cmentarzy żydowskich, co dotyczy w szczególności kwestii likwidacji cmentarza lub przeniesienia cmentarza, ponieważ w świetle wyznania żydowskiego pochówek jest trwały, a grób musi pozostać takim, jakim jest aż do przyjścia Chrystusa” – czytamy.

Czytaj też:  Źle zaparkowana hulajnoga odholowywana na koszt właściciela

Labuda, cytowany przez „Rzeczpospolitą”, tłumaczył: „są przypadki, kiedy grobowiec zagraża osobom odwiedzającym cmentarz, a osoby mające prawo do grobu są nieznane lub nie ma z nimi kontaktu i trzeba interwencji, napraw ze strony cmentarza”. „M.in. stąd propozycja, by nagrobki były własnością cmentarza, która będzie jednak ograniczona prawami rodziny”.

źródło: PAP

Zobacz również:
reklama

Imprezy w Olsztynie

reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama