fbpx
2 C
Olsztyn
czwartek, 27 stycznia, 2022
reklama

Mieszkańcy osiedla protestują przeciw likwidacji ogólnodostępnych miejsc postojowych

reklama
Najlepsze promocje na 2022 rok

Mieszkańcy jednego z osiedli Olsztyna protestowali w sobotę przeciw likwidacji ogólnodostępnych miejsc postojowych. Zdaniem magistratu likwidację ok. 70 miejsc postojowych zakłada przegłosowany i realizowany obecnie projekt Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego, dotyczący budowy ścieżki rowerowej.

Kilkudziesięciu mieszkańców ulicy Iwaszkiewicza na osiedlu Mleczne spotkało się w sobotę, by zaprotestować przeciw likwidacji ogólnodostępnych miejsc postojowych. Chcą ich przywrócenia, ponieważ – jak mówią – z miejsc postojowych korzystają wszyscy mieszkańcy miasta.

Wojciech Szalkiewicz, mieszkaniec osiedla, powiedział dziennikarzom, że władze miasta wprowadzają w błąd mieszkańców tłumacząc, że ścieżka rowerowa jest projektem OBO. Wskazał, że projekt budżetu obywatelskiego kończy się dużo wcześniej, a nie na ulicy Iwaszkiewicza przy wskazanych blokach.

reklama

„Protest jest jednym z elementów naszej walki z władzami miejskimi. Skierujemy wniosek do sądu o odszkodowanie, ponieważ nasze mieszkania tracą na wartości, poprzez to, że nie będzie obok miejsc postojowych. Zawiadomimy prokuraturę, że 1 milion złotych został wydany na ścieżkę, mimo iż 50 metrów dalej jest ciąg spacerowo-rowerowy Łynostrada”- wyjaśnił. Dodał, że Łynostrada została wykonana w 2019 r. za kwotę 3 mln 700 tys. zł.

Jak wskazywali protestujący, likwidacja miejsc postojowych uniemożliwi normalne funkcjonowanie mieszkańców, którzy nie będą mieli gdzie pozostawiać swych samochodów. Ich zdaniem wpłynie to też na bezpieczeństwo dzieci uczęszczających do pobliskiej szkoły. Rodzice podwożący dzieci nie będą mieć możliwości zatrzymania się na czas odprowadzenia ich do placówki.

Budowa ścieżki rowerowej zyskała – według lokalnych mediów – miano „inwestycyjnej głupoty roku”. Mieszkańcy zaś wskazują, że na projekt dotyczący ich osiedla mogli głosować mieszkańcy innych dzielnic. Podkreślają, że w odpowiedzi na zarzuty, prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz odpisał, by w następnym budżecie obywatelskim mieszkańcy ulicy Iwaszkiewicza zgłosili projekt budowy miejsc postojowych i wskazuje, że jeśli taki pomysł zyska uznanie, to zostanie zrealizowany.

Czytaj też:  Kolejny dramat w Olsztynie. Żołnierz wypadł z balkonu na czwartym piętrze

Biuro prasowe urzędu miasta w Olsztynie poinformowało, że „każda inwestycja ma swoich zwolenników i przeciwników”. „Budowa tej ścieżki powstaje na wniosek mieszkańców. To kontynuacja zadania, którego poprzednie etapy dwukrotnie zwyciężyły w głosowaniu Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego”- wskazał Patryk Pulikowski z biura prasowego urzędu miasta w Olsztynie.

Dodał, że w 2019 roku projekt osiedlowy nazwany „Dokończenie ścieżki rowerowej wzdłuż ul. Iwaszkiewicza wraz z likwidacją miejsc postojowych” uzyskał 1465 punktów w głosowaniu OBO. „A zatem sama nazwa wskazywała z czym będzie wiązała się ta realizacja i mieszkańcy oddając głos wiedzieli, że budowa ścieżki oznacza likwidację miejsc postojowych” – tłumaczył Pulikowski.

„Jesteśmy w trakcie realizacji tego zadania. Już około 1/3 zaplanowanej inwestycji jest wykonanej. Do końca roku całość, czyli 193 metry ścieżki zostaną zrealizowane. Aktualnie mieszkańcy parkują prostopadle do ulicy, a po przebudowie wykonamy tam 9 miejsc postojowych wzdłuż ulicy” – poinformowało biuro prasowe magistratu.

źródło: PAP

Zobacz również:
reklama

Imprezy w Olsztynie

reklama

25 KOMENTARZY

25 komentarzy
Najnowsze
Najstarszy Najczęściej głosowano
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama