fbpx
-3 C
Olsztyn
czwartek, 20 stycznia, 2022
reklama

W misji medycznej do Rumunii uczestniczą strażacy z woj. warmińsko-mazurskiego

reklama
Najlepsze promocje na 2022 rok

Jedenastu ratowników medycznych Państwowej Straży Pożarnej uczestniczy w misji medycznej do Rumunii. To strażacy z woj. warmińsko-mazurskiego, woj. mazowieckiego, woj. kujawsko-pomorskiego i woj. świętokrzyskiego – poinformował w czwartek bryg. Karol Kierzkowski z PSP.

W czwartek z wojskowego lotniska na Okęciu do Rumunii wyrusza Polska Misja Medyczna, w skład której wchodzi 13 lekarzy oraz 31 ratowników medycznych i pielęgniarek. Misja wesprze tamtejsze szpitale w walce z COVID-19.

Brygadier Kierzkowski powiedział w środę, że wśród 31 ratowników medycznych jest jedenastu ratowników Państwowej Straży Pożarnej – pięciu z woj. warmińsko-mazurskiego, czterech z woj. mazowieckiego i po jednym z woj. kujawsko-pomorskiego i woj. świętokrzyskiego.

reklama

Wydział prasowy Komendy Głównej PSP poinformował, że na terenie Jednostki Ratowniczo–Gaśniczej nr 17 Komendy Miejskiej PSP w Warszawie zastępca komendanta głównego PSP nadbryg. Arkadiusz Przybyła przeprowadził odprawę dla ratowników medycznych PSP przed wylotem.

Polska grupa medyczna w Rumunii ma działać przez 2 tygodnie, do 10 listopada. „Cały zespół, zarówno lekarzy jak i pielęgniarek/ratowników medycznych ma doświadczenie w pracy na oddziałach covidowych. Wspólnie tworzyli i pracowali w Szpitalu Tymczasowym na Stadionie Narodowym w Warszawie oraz innych szpitalach covidowych w Polsce” – wyjaśnił wydział KG PSP.

Czytaj też:  Czekała na poród w szpitalu. Dziecko udusiło się w brzuchu pępowiną. Jest decyzja prokuratury

Wysłanie misji medycznej do Rumunii zapowiedział w niedzielę premier Mateusz Morawiecki. „W związku z niezwykle trudną sytuacją w Rumunii spowodowaną przez COVID-19, po konsultacjach z Prezydentem Klausem Iohannisem i Premierem Florinem Citu zdecydowaliśmy się wysłać misję medyczną do Rumunii. Szczepionka to najlepszy sposób walki z wirusem. Przejdźmy przez to razem!” – napisał na Twitterze.

Rumunia należy do krajów europejskich o najniższym współczynniku zaszczepienia. W pełni zaszczepionych jest w Rumunii 34 proc. dorosłych, średnia unijna wynosi 74 procent. W ubiegłym tygodniu władze tego państwa poinformowały o najwyższych od początku pandemii bilansach nowych zakażeń koronawirusem i zgonów związanych z COVID-19. Liczba zmarłych jednego dnia przekroczyła 500. W październiku średnio co pięć minut z powodu koronawirusa umierała w Rumunii jedna osoba; ponad 90 proc. z nich nie było zaszczepionych.

źródło: PAP

Zobacz również:
reklama
reklama

Najnowsze ogłoszenia

2 KOMENTARZY

2 komentarzy
Najnowsze
Najstarszy Najczęściej głosowano
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama