fbpx
-3 C
Olsztyn
czwartek, 20 stycznia, 2022
reklama

W Szpitalu Uniwersyteckim rozpoczynają się kontrole. Klinika neurochirurgii wstrzymuje planowane zabiegi

reklama
Najlepsze promocje na 2022 rok

W Szpitalu Uniwersyteckim w Olsztynie rozpoczynają się kontrole m.in. departamentu kontroli NFZ. Weryfikowany będzie m.in. sposób zabezpieczenia obsady lekarskiej w wybranych oddziałach szpitala. W klinice neurochirurgii wstrzymane są planowane zabiegi.

Prokuratura sprawdza doniesienia o nieprawidłowościach dotyczących sposobu wypełniania harmonogramów czasu pracy i rachunków za świadczone usługi. W minionym tygodniu dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego w Olsztynie dr Radosław Borysiuk złożył rezygnację z zajmowanego stanowiska. Przyczyną była utrata zdolności zarządczych wobec faktu wypowiedzenia lojalności przez koordynatorów oddziałowych.

Jak poinformowała w czwartek rzeczniczka Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie Wioletta Ustyjańczuk, władze uczelni w trosce o zdrowie pacjentów zwróciły się 11 października 2021 do wojewody warmińsko-mazurskiego z wnioskiem o pilne przeprowadzenie kontroli w Klinice Neurochirurgii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego przez wojewódzkiego konsultanta w dziedzinie chirurgii.

reklama

Dodatkowo prorektor ds. Collegium Medicum prof. Sergiusz Nawrocki, korzystając z przysługujących mu kompetencji, wstrzymał do odwołania wszystkie planowane zabiegi w Klinice Neurochirurgii USK.

Kolejne działania Uniwersytet Warmińsko-Mazurski uzależnia od wyników kontroli zapowiedzianej przez Departament Kontroli Narodowego Funduszu Zdrowia – podała w komunikacie rzecznik Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego Wioletta Ustyjańczuk.

Rzeczniczka NFZ w Olsztynie Magdalena Mil, poinformowała w czwartek, że Departament Kontroli Narodowego Funduszu Zdrowia po doniesieniach mediów wszczął 19 października czynności sprawdzające w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Olsztynie. Weryfikowany będzie m.in. sposób zabezpieczenia obsady lekarskiej w wybranych oddziałach szpitala.

Jak poinformował w czwartek rzecznik Prokuratury Okręgowej w Olsztynie Krzysztof Stodolny, 14 października 2012 do prokuratury rejonowej Olsztyn Północ wpłynęło zawiadomienie przez dyrektora Szpitala Uniwersyteckiego o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez jednego z lekarzy, które miało polegać ma posłużeniu się dokumentami poświadczającymi nieprawdę w zakresie harmonogramu czasu pracy i wysokości rachunków za świadczone usługi, w wyniku czego usiłowano wyłudzić nienależne wynagrodzenie za dwa miesiące 2021 r. w kwotach po kilkanaście tysięcy złotych.

„Po zapoznaniu się z zawiadomieniem prokurator przesłał na policję w celu postępowania sprawdzającego” – dodał prokurator Stodolny.

Wirtualna Polska podała, że Wojciech Maksymowicz, poseł i były wiceminister nauki, w czasie dyżurów w szpitalu w Olsztynie zajmował się działalnością polityczną. Wirtualna Polska wskazała, że udokumentowała 22 takie przypadki a szpital potwierdził portalowi, że Maksymowicz powinien być we wskazanych terminach na dyżurze.

Profesor Wojciech Maksymowicz na portalu społecznościowym, odpowiadając na zarzuty portalu wskazał, że są one bezzasadne.

Czytaj też:  W sercu Biblioteki Uniwersyteckiej UWM po raz 10 stanęła niezwykła choinka

„Zarzuca się mi, iż nie wykonywałem dyżurów w Szpitalu Uniwersyteckim w Olsztynie, pomimo ustalonego zakresu obowiązków. To nieprawda. Moja praca na rzecz Szpitala znacząco przekraczała zakontraktowany czas w łączącej mnie ze Szpitalem umowie cywilnoprawnej. Do końca kwietnia 2021 r. korzystałem z możliwości zdalnego udziału w posiedzeniach Sejmu i jego komisji, dzięki czemu jednocześnie swoim zaangażowaniem zapewniałem pracę i obsadę Kliniki Neurochirurgii i Oddziału Covidowego Szpitala Uniwersyteckiego w Olsztynie” – wyjaśnił.

Dodał, że jego udział w posiedzeniach Sejmu i działalność polityczna od maja 2021 r. w żaden sposób nie naruszały interesu szpitala.

„Mój zakontraktowany czas pracy realizowałem z nadwyżką w danym miesiącu. Stawiane mi dziś zarzuty, łączące moją pracę polityczną z pracą lekarską, są dla mnie zdumiewające, gdyż co do zasady nie zajmowałem się ustalaniem harmonogramów i grafików pracy – było to realizowane przez administrację Szpitala. Nikt z Dyrekcji Szpitala nie kwestionował wykonywanej przeze mnie pracy” – podkreślił.

W piątek na prośbę rektora Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego prof. Jerzego Przyborowskiego i na jego ręce rezygnację ze stanowiska dyrektora Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego złożył dr Radosław Borysiuk. Jego zastępca dr Łukasz Grabarczyk złożył rezygnację na ręce zastępcy dyrektora szpitala Macieja Kamińskiego, który pełni teraz obowiązki dyrektora placówki.

„Przyczyną rezygnacji była utrata zdolności zarządczych wobec faktu wypowiedzenia lojalności przez koordynatorów oddziałowych” – poinformowała w komunikacie rzecznik prasowa Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego Wioletta Ustyjańczuk.

Lokalne media podały, że powodem rezygnacji był konflikt z jedną z koordynatorek oddziałowych w Szpitalu Uniwersyteckim oraz złożone zawiadomienie do prokuratury w sprawie podejrzenia o nieprawidłowości.

Podmiotem tworzącym Szpital jest Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie. Szpital Uniwersytecki oprócz udzielania świadczeń zdrowotnych, realizuje zadania dydaktyczne i badawcze. Szpital przygotowuje osoby kształcące się na Wydziale Nauk Medycznych UWM w Olsztynie do wykonywania zawodu medycznego, a także kształci podyplomowo osoby wykonujące zawód medyczny.

źródło: PAP

Zobacz również:
reklama
reklama

Najnowsze ogłoszenia

4 KOMENTARZY

4 komentarzy
Najnowsze
Najstarszy Najczęściej głosowano
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama