fbpx
2 C
Olsztyn
czwartek, 27 stycznia, 2022
reklama

Protest przeciwko wyjściu Polski z Unii Europejskiej. Aleksander Kwaśniewski w Olsztynie

reklama
Najlepsze promocje na 2022 rok

Setki osób protestowały na olsztyńskiej starówce przeciwko orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego ws. przepisów europejskich, które mają być niezgodne z konstytucją RP. Na manifestacji w Olsztynie pojawił się prezydent Aleksander Kwaśniewski.

„My ZostajeMY w UE! Jesteśmy z Europą” – takie hasło wybrzmiewało od protestujących olsztyniaków, którzy zebrali się na starówce, by manifestować swoje niezadowolenie związane z decyzją TK odnośnie uznania przepisów unijnych za niezgodnych z konstytucją państwa polskiego.

Przypomnieć należy, że wcześniej to Trybunał Europejski uznał reformę sądownictwa w Polsce za niezgodną z europejskimi standardami. Zdaniem opozycji, orzeczenie TK z 8 października ws. przepisów unijnych to odwet PiS-u. Ludzie, którzy wyszli w niedzielę na ulicę uważają, że to początek drogi do wyjścia Polski z Unii Europejskiej. W całym kraju rozpoczęły się protesty, do których nawoływał szef Platformy Obywatelskiej, Donald Tusk:

reklama

– Wzywam wszystkich, którzy chcą bronić Polski europejskiej, w niedzielę na plac Zamkowy w Warszawie, godzina 18. Tylko razem możemy ich zatrzymać – pisze polityk na Twitterze.

W spotkaniu przy fontannie na olsztyńskiej starówce, udział wzięli m.in. radna Marta Kamińska, były prezydent Aleksander Kwaśniewski czy sędzia Paweł Juszczyszyn:

Czytaj też:  Prezes olsztyńskiego PiS złożył zawiadomienie w prokuraturze po wypowiedzi prezydenta miasta

– To bezpieczeństwo prawne daje nam też UE i wspólny porządek prawny. My jako sędziowie europejscy stoimy na straży tego porządku. Prawda, sprawiedliwość znaczy to samo w Polsce i w UE – mówił podczas protestu sędzia Paweł Juszczyszyn. Przyrównał on także Polskę do Białorusi.

Następnie głos zabrał prezydent Aleksander Kwaśniewski, który mówił o tym jaką rolę odegrało wejście Polski do UE:

– Pamiętam ten klimat, ten dzień, klaksony samochodów, polskie flagi, entuzjazm ludzi. Tak sobie myślałem, że podobny szał emocji moglibyśmy przeżywać, gdyby Polska została kiedyś mistrzem świata w piłce nożnej. Nie wiem czy kiedykolwiek będziemy mistrzem świata w piłce nożnej, ale jesteśmy członkami UE. Nie wolno nam tego odbierać!

Zobacz również:
reklama

Imprezy w Olsztynie

reklama

17 KOMENTARZY

17 komentarzy
Najnowsze
Najstarszy Najczęściej głosowano
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama