fbpx
-0 C
Olsztyn
piątek, 28 stycznia, 2022
reklama

W Szczytnie przybyła atrakcja turystyczna- odrestaurowano ruiny zamku krzyżackiego

reklama
Najlepsze promocje na 2022 rok

Odrestaurowane ruiny zamku krzyżackiego w Szczytnie mogą oglądać od soboty turyści przyjeżdżający na Mazury. Szczytnowski zamek nieodłącznie kojarzy się z powieścią Krzyżacy Henryka Sienkiewicza. W tamtejszym zamku pisarz umieścił akcję uwięzienia i okaleczenia Juranda ze Spychowa.

Burmistrz Szczytna Krzysztof Mańkowski powiedział, że odrestaurowane ruiny zamku krzyżackiego to kolejna atrakcja turystyczna miasta. Podkreślił chęć przywrócenia przynajmniej częściowego wyglądu dawnej budowli. Rewitalizacja trwała blisko trzy lata.

„Moja poprzedniczka burmistrz Danuta Górska zainicjowała wraz z radnymi ten pomysł. Otrzymaliśmy na to dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego. Ruiny zamku właściwie trzeba było wydobyć z ziemi, ponieważ po wojnie mury zostały zakopane. Dokonano rewitalizacji i przewrócono funkcje budowli – powiedział burmistrz dodając, że prace wykonano pod nadzorem konserwatorskim we współpracy z archeologami.

reklama

Jak dodał, ruiny zamku w Szczytnie świecą teraz nowym blaskiem. Zyskały fosę, odkryto przy okazji prac piwniczki, krużganki, karcer. Wydobyto pozostałości murów, powstało szklane zadaszenie. Nowe miejsce stanie się miejscem koncertów, wystaw i imprez okolicznościowych oraz zajęć edukacyjnych dla dzieci. Wieczorami i nocą zamek będzie podświetlony, tak by uwidocznić niezwykłe walory obiektu.

„Myślę, że to miejsce stanie się dużą atrakcją turystyczną. Zamków krzyżackich jest dużo, ale ten jeden jest związany z Sienkiewiczem i jego powieścią”- podkreślił.

Czytaj też:  Kolejny dramat w Olsztynie. Żołnierz wypadł z balkonu na czwartym piętrze

Zrewitalizowana budowla mieści się przy ulicy Sienkiewicza a w pobliżu znajduje się popiersie pisarza.

Historia Zamku Krzyżackiego w Szczytnie sięga już XIV wieku, kiedy widniał on jako drewniana strażnica wzniesiona przez Krzyżaków. Pełnił różne funkcje: obronną, siedziby Starosty Książęcego, czy nawet rezydencji myśliwskiej, co było spowodowane bliskością puszczy zasobnej w zwierzynę łowną.

Organizatorzy zapraszają na uroczyste otwarcie zamku w sobotę i zapowiadają, że ze względu na pełnione przez niego różne funkcje, otwarcie będzie zaaranżowane po części w stylu średniowiecznym, po części w stylu myśliwskim.

Zwiedzający będą mogli podziwiać historyczne mury i wykopane pomieszczenia, a w sali całorocznej będzie można obejrzeć również wystawę reliktów, które zostały odnalezione podczas wykonywania prac. Przez cały dzień na zamku będą się odbywać różne atrakcje, m.in. strzelanie z łuku, średniowieczne gry i zabawy, wystrzały z armaty.

źródło: PAP, fot. PAP/ Tomasz Waszczuk

Zobacz również:
reklama

Imprezy w Olsztynie

reklama

2 KOMENTARZY

2 komentarzy
Najnowsze
Najstarszy Najczęściej głosowano
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama