15 C
Olsztyn
czwartek, 28 marca, 2024
reklama

Wakacje 2014. Służby wojewódzkie gotowe do sezonu

OlsztynWakacje 2014. Służby wojewódzkie gotowe do sezonu

Zwiększona liczba patroli policyjnych, wzmożone kontrole autobusów, ośrodków organizujących wypoczynek letni i gastronomii w miejscowościach turystycznych czy edukacja na temat zagrożeń – to tylko niektóre z zadań, jakie będą realizowały służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo w okresie letnich wakacji. W Urzędzie Wojewódzkim odbyło się specjalne posiedzenie Wydziału Zarządzania Kryzysowego.

reklama

Co roku na Warmii i Mazurach w okresie wakacyjnym przebywa ponad 60 tysięcy dzieci i młodzieży, a w sumie podczas wakacji w naszym regionie przebywa ok. 2,5 mln osób.

– Postaramy się, aby działania podejmowane przez wszystkie służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo w regionie były skuteczne. Ze swojej strony apelujemy jednak do wszystkich wypoczywających o zachowanie rozsądku – często jest on najlepszą ochroną przed niebezpieczeństwem – mówiła Grażyna Kluge, wicewojewoda.

reklama

Na terenie województwa warmińsko-mazurskiego działa 10 całodobowych Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych, które są przygotowane na ewentualne przyjęcie turystów. Do wypadków i innych zdarzeń o charakterze medycznym będzie wyjeżdżać 77 zespołów ratunkowych, w tym 5 karetek wodnych zlokalizowanych na Wielkich Jeziorach Mazurskich i Pojezierzu Iławskim.

Jak co roku na stronach Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej można będzie sprawdzić stan 13 kąpielisk, które są stale monitorowane pod kątem czystości. Szczególną uwagę inspektorzy zwracać będą podczas kontroli również na stan sanitarny dworców PKP i PKS. Szczególnym nadzorem objęte zostaną te punkty, które sprzedają produkty żywnościowe wrażliwe na obecność wysokich temperatur – cukiernie, ciastkarnie i inne obiekty zbiorowego żywienia. Nad bezpieczeństwem wypoczynku czuwać będzie również Kuratorium Oświaty, które w tym roku na sfinansowanie i dofinansowanie obozów i kolonii dzieci z najuboższych rodzin przeznaczy około półtora miliona złotych.

Oprócz planowanych kontroli obozów i kolonii Kuratorium prowadzić będzie również działania edukacyjne i szkoleniowe. Na stronie Kuratorium znaleźć można aktualny rejestr placówek dopuszczonych do organizowania wypoczynku letniego. Podczas zeszłorocznych wakacji zarejestrowanych było tam 1340 form wypoczynku. Dzieci i młodzież będą mogły, jak w ubiegłym sezonie, korzystać z aplikacji na telefon komórkowy z informacjami dotyczącymi bezpieczeństwa na wodzie i nad wodą. Na Wielkich Jeziorach Mazurskich działał też, jak co roku, system powiadamiania ratunkowego oraz telefon ratunkowy 601 100 100. O warunkach pogodowych żeglarzy ostrzega system 17 masztów, a także smsowy system METEO. Do dyspozycji turystów jest też specjalny numer ratunkowy 984. Nad bezpieczeństwem turystów nad Wielkimi Jeziorami czuwać będzie kilkudziesięciu ratowników wyposażonych w łodzie ratownicze i nowoczesny sprzęt przeznaczony do ratowania zdrowia i życia ludzkiego. Od 1 maja na Wielkich Jeziorach Mazurskich i nad jeziorem Jeziorak działa 5 karetek wodnych, które warmińsko-mazurskie akweny będą patrolować jeszcze do końca września.

reklama

Dużym wyzwaniem podczas wakacji będzie również intensyfikacja działań promocyjnych samorządów, co wiąże się ze zwiększeniem liczby imprez, zwłaszcza o charakterze plenerowym. W związku z tym w najczęściej odwiedzanych przez turystów miejscowościach Warmii i Mazur, w których nie ma stałych posterunków policji, zorganizowanych zostanie 9 policyjnych placówek sezonowych. Porządku na jeziorach Warmii i Mazur strzec będzie grupa dodatkowych funkcjonariuszy prewencji, którzy, podobnie jak w latach ubiegłych wzmocnią kontrole obiektów w miejscowościach turystycznych, a także kontrole żeglarzy. Policjanci mają do dyspozycji 27 łodzi ratunkowych i 43 funkcjonariuszy. W szczególny sposób nadzorowane będą także autokary i inne środki przewozu zbiorowego. Policja wraz ze Strażą Graniczną i Wojewódzką Inspekcją Transportu Drogowego podczas wspólnych patroli drogowych skontroluje stan techniczny pojazdów, zwłaszcza przewożących grupy osób, a także stan trzeźwości osób kierujących tymi pojazdami. Wojewódzka Inspekcja Transportu Drogowego ma w tym celu do dyspozycji 10 specjalistycznych pojazdów kontrolnych oraz 4 motocykle. Policja oddeleguje do powyższych zadań aż 300 funkcjonariuszy.

W ramach działań na rzecz poprawy bezpieczeństwa wypoczynku w okresie wakacji letnich w 2014 r. Warmińsko-mazurski wojewódzki inspektor nadzoru budowlanego polecił powiatowym inspektorom nadzoru budowanego wzmożenie działań profilaktyczno-inspekcyjnych i kontrolnych w obszarach szczególnie ważnych dla zapewnienia odpowiednich warunków letniego wypoczynku. Już teraz przeprowadzonych zostało 218 kontroli obiektów związanych z wypoczynkiem letnim – placów zabaw, boisk oraz obiektów wypoczynkowych.

Oprócz działań doraźnych władze samorządu terytorialnego, a także służby, straże i organizacje pozarządowe działające na rzecz poprawy i zapewnienia bezpiecznego wypoczynku dzieciom i młodzieży, przeprowadzą też liczne pogadanki, pokazy i szkolenia w ramach różnorodnych akcji i kampanii społecznych.

Wszystkie służby, obok swych rutynowych działań profilaktycznych, prowadzić będą dodatkowo dystrybucję materiałów oświatowo–zdrowotnych o różnych treściach, przeprowadzać zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży dotyczące zagadnień higieniczno-zdrowotnych oraz zagadnień związanych z organizacją wypoczynku letniego.

red

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

1 KOMENTARZ

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reno
30 maja 2014 15:57

Jeszcze dodatkowo ja wyruszę na wakacje z Coyote żeby tych wzmozonych kontroli uniknąć i prezentów tego typu z wakcji nie przywieźć.

Polecane
Ogłoszenia