fbpx
2 C
Olsztyn
środa, 19 stycznia, 2022
reklama

Będzie nowy stadion Stomilu, ale znów zmieniła się lokalizacja

reklama

Temat nowego stadionu dla Stomilu Olsztyn wraca jak bumerang. Okazuje się, że obiekt nie powstanie przy ul. Sybiraków, tak jak mówiono o tym jeszcze w ubiegłym roku. Wraca koncepcja budowy obiektu przy al. Piłsudskiego.

Podczas konferencji prasowej, w której wziął udział prezes Stomilu Robert Kiłdanowicz oraz prezes Warmińsko-Mazurskiego Związku Piłki Nożnej Tomasz Miętkiewicz, prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz zadeklarował, że budowa obiektu przy al. Piłsudskiego jest już ostatecznym wariantem. O tym, że nowy stadion powstanie właśnie w tej lokalizacji przeważyły koszty. Analiza geologiczna wykonana przy ul. Sybiraków jest niekorzystna ze względu na podmokłe grunty. Aby powstał stadion konieczne by było wbijanie w ziemię nawet 20-metrowych pali, które utrzymałyby nową konstrukcję.

– Dlatego też ostatecznie zadecydowaliśmy, że nowy stadion powstanie przy al. Piłsudskiego – mówi Piotr Grzymowicz. – Do kwietnia przyszłego roku powstanie na stadionie sztuczne oświetlenie, bo taki jest wymóg licencyjny Polskiego Związku Piłki Nożnej, które zostanie wykorzystane przy budowie nowego obiektu.

reklama

Na razie nie wiadomo ile pochłonie budowa nowego obiektu przy al. Piłsudskiego. Władze miasta szacują, że 10-12-tysięczny stadion będzie kosztował nie więcej niż 60 mln złotych. Środki na ten cel mają pochodzić z budżetu miasta, czy z funduszy ministerstwa sportu i turystyki.

Czytaj też:  Niesamowita reakcja dzieci. Policjant wraca do domu po długiej służbie na granicy

– Liczmy także na zaangażowanie się w sprawę i pomoc Urzędu Marszałkowskiego i Wojewódzkiego – mówił prezes Miętkiewicz.

Sam prezydent jest jednak oszczędny w deklaracjach skąd mogą pochodzić środki na ten cel. Postuluje pracę krok po kroku.

– Aby móc starać się o zewnętrzne dofinansowanie, to musimy mieć projekt budowlany, pozwolenie na budowę i kosztorys inwestycji. W budżecie mamy zarezerwowane dwa miliony złotych na projekt stadionu i najprawdopodobniej już w sierpniu ogłosimy przetarg na wykonanie tego projektu – mówił prezydent. – Dopiero wtedy, gdy zbierzemy całą dokumentację, możemy rozmawiać z Urzędem Marszałkowskim.

Jak podkreślał prezydent i prezes WMZPN stadion najprawdopodobniej nie powstanie tylko będzie budowany etapami. Do kwietnia 2015 ma powstać sztuczne oświetlenie (nowy projekt stadionu ma je uwzględnić), a potem niewykluczone, że stadion będzie budowany trybuna po trybunie, bo projekt ma przewidywać taką możliwość.

Robert Kiłdanowicz, prezes klubu: – To doskonała wiadomość. Mam nadzieję, że poziom sportowy klubu podniesie się tak szybko, jak szybko działa prezydent.

rak